Najbardziej zdumiewające przypadki utraty danych w 2011 roku

15-12-2011, 14:51

Piwo, papierosy i kawa to polskie sposoby na utratę najważniejszych plików w komputerze - wynika z międzynarodowego rankingu utraty danych firmy Kroll Ontrack. Firma przygotowała listę najbardziej nietypowych zdarzeń związanych z utratą danych.

Jak wynika z rankingu najdziwniejszych przypadków utraty danych 2011 roku, to nieuwaga bądź roztargnienie użytkowników sprzętu komputerowego są głównymi powodami utraty naszych najcenniejszych danych. Według analiz Kroll Ontrack, oprócz awarii sprzętu (44 proc. wg ogólnoświatowych statystyk), niemal co trzeci przypadek (32 proc.) dotyczy utraty danych spowodowanej błędem człowieka, a dopiero kolejne związane są z działaniami wirusów (7 proc.), błędami aplikacji (4 proc.) czy klęskami żywiołowymi (3 proc.).

Oto dziesięć najbardziej zdumiewających przypadków utraty danych na świecie w 2011 roku według Kroll Ontrack:

10. Kiepski wizerunek (Niemcy)

Pewnego feralnego dnia jedna ze znanych aktorek przypadkowo skasowała całe swoje portfolio, w tym pliki z ostatnimi zdjęciami, wzory plakatów i archiwalne sesje zdjęciowe. Jak do tego doszło? Używając programu czyszczącego dyski z jej Macintosha, niechcący wybrała do czyszczenia podłączoną do komputera pamięć USB.

9. Wirtualna rzeczywistość (Niemcy)

Aby zwiększyć wydajność systemu, pewien administrator IT rozdzielił partycje C i D swojego wirtualnego serwera na dwa różne systemy. Jako że na dysku wyczerpywała się wolna przestrzeń, postanowił skonsolidować partycje C i D dla jednego systemu. Okazało się, że docelowy system posiadał taką samą konwencję nazw wirtualnych dysków i część ważnych danych uległa nadpisaniu.

8. Magnetyczne przyciąganie (USA)

Właściciel pewnego laptopa położył go nieopatrznie na swoim biurku tuż obok rzadko spotykanych magnesów ziemskich, będących częścią jego zbiorów. Kiedy kolekcjoner postanowił włączyć swój komputer, magnesy weszły w interakcję z dyskiem, co sprawiło, że komputer zaczął wydawać dziwne dźwięki i w rezultacie odmówił jakiejkolwiek współpracy.

7. Katastrofa końca miesiąca (Polska)

Dział księgowości pewnej firmy zmuszony był zostać w pracy do późnych godzin wieczornych, by przygotować dokumentację podsumowującą mijający miesiąc. Podczas gdy księgowi ratowali się przed snem i zmęczeniem litrami kawy, w siedzibie firmy nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Choć firma była wyposażona w awaryjne zasilacze, używanie przez księgowe podłączonego do listwy UPS ekspresu do kawy sprawiło, iż wyczerpały się jego baterie. To pociągnęło za sobą wyłączenie komputerów – w tym najważniejszych dwóch serwerów – i utratę wszystkich danych.

6. Piwny interes (Polska)

Dwóch biznesmenów spotkało się w pubie, aby przy piwie omówić przyszłą transakcję. Przyjemna atmosfera wieczoru stosunkowo szybko ulotniła się wraz z danymi, które zniknęły po wylaniu przez kelnera piwa na komputer jednego z przyszłych partnerów biznesowych. Niestety szybka interwencja obsługi i kilkanaście ręczników nie było w stanie pomóc w uratowaniu jakichkolwiek danych dotyczących transakcji.

5. Palenie zabija (Polska)

Gdy firma posiadająca magazyn chemikaliów zatrudniła nowego ochroniarza, ten udał się na swój pierwszy obchód po zakładzie. Niestety prawdopodobnie nie przeszedł jeszcze wtedy kursu BHP i nie zauważając zakazu palenia, nie niepokojony przez nikogo odpalił papierosa. Ze względu na charakter magazynu i zamontowanych w nim zabezpieczeń doszło do natychmiastowego uruchomienia instalacji przeciwpożarowej, a tym samym systemu zraszaczy. Wskutek tego zalane zostały wszystkie 44 komputery stacjonarne i dwa serwery firmy.

4. Pośpiech jest złym doradcą (Australia)

Będąc pod presją czasu umówionego spotkania, pewien specjalista IT wychodząc z firmy w pośpiechu nie włożył taśmy backupowej do wodoodpornego sejfu, kładąc ją niedbale na nim. Po godzinie miasto, w którym pracował mężczyzna, nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało, iż taśma upadła na ziemię. Do pomieszczenia, a tym samym i dysku dodatkowo wdarło się spowodowane trzęsieniem ziemi błoto, woda i piasek.

3. „Live” z Londynu (Wielka Brytania)

Pewien niezależny fotograf znalazł się w czerwcu tego roku w samym centrum londyńskich zamieszek. Kiedy kilku ich uczestników zauważyło, że są filmowani, postanowili rozbić aparat w celu zniszczenia potencjalnie obciążających ich dowodów.

2. Pies najgorszym przyjacielem danych (USA)

Pewien mężczyzna przekonał swoją dziewczynę do zrobienia kopii zapasowych kilku tysięcy cyfrowych zdjęć, stworzonych w jej prywatnym studiu. Zgodnie z poradą dziewczyna skopiowała fotografie z laptopa na zewnętrzny dysk, lecz niestety ten okazał się jedynym miejscem ich archiwizacji, gdyż automatycznie usunęła ona fotografie z laptopa. Wychodząc z domu fotografka zostawiła dysk na stole, zapominając o tym, iż pod nim znajduje się ulubione miejsce wypoczynku jej psa. Kiedy para wracała do mieszkania, ich ulubieniec usłyszał warkot silnika i co sił ruszył do drzwi, zabierając stół ze sobą. Leżący na nim dysk zewnętrzny doznał poważnych uszkodzeń.

1. Dramat w trzech aktach (Wielka Brytania)

Pewnego dnia w jedną z luksusowych rezydencji położoną na Wyspach Karaibskich uderzył piorun. Powstały w jego wyniku pożar nie tylko obrócił dom w zgliszcza, ale doprowadził także do zniszczenia serwerów komputerowych, dodatkowo zalanych przez jednostki straży pożarnej dogaszającej resztki posiadłości. Teren pogorzeliska przez pewien czas objęty był zakazem wstępu, a dyski twarde serwerów w warunkach ciepła i wilgoci uległy korozji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy