Nadchodzą zmiany dla platform cyfrowych, takich jak AirBNB

23-12-2019, 13:54

Europejski Komitet Regionów (KR) przyjmuje wiedeńską inicjatywę dotyczącą regulacji wynajmu krótkoterminowego. Opublikowano już listę postulatów w tej kwestii. Prace nad pakietem legislacyjnym dla gospodarki cyfrowej na rok 2020 rozpoczęły się 1 grudnia br.

Regiony i miasta wzywają do przyjęcia jasnych przepisów w celu prawnego zabezpieczenia gospodarki cyfrowej i zapewnienia egzekwowania przepisów przez właściwe organy publiczne. Wykaz wymogów dotyczących europejskiego rozporządzenia ramowego w sprawie przemysłu platform został sformułowany przez radnego Petera Florianschütza, jako sprawozdawcy Komitetu Regionów.

Szefowie Komisji Europejskiej potwierdzili, że gospodarka platformowa w Europie powinna być uregulowana na szczeblu UE. "W oświadczeniu wzywa się do zmiany całkowicie przestarzałej dyrektywy o handlu elektronicznym. Zakładam, że nasze wiedeńskie stanowisko zostanie przyjęte znaczną większością głosów", podkreśla Florianschütz, który odnosi się do jednogłośnej decyzji komisji w październiku. "Otrzymałem ogromną zachętę od innych miast i krajów w Komitecie Regionów", dodał. W obszarze wynajmu krótkoterminowego Wiedeń działa wspólnie w silnej europejskiej sieci z takimi miastami jak Amsterdam, Paryż, Barcelona, Berlin, Bordeaux, Londyn i Kraków.

Oświadczenie bazuje na czterech głównych punktach

1. Dane

W erze cyfrowej europejskie miasta i gminy potrzebują dostępu do odpowiednich danych z platform, aby móc skutecznie wykonywać swoje zadania (np. w dziedzinie podatków). Według Komisji Gospodarczej KR-u dane muszą być udostępniane na podstawie konkretnego przepisu prawnego. Przesyłanie danych poprzez zdefiniowane interfejsy zwiększa również wydajność samych platform.

2. Pewność prawna

Miasta europejskie potrzebują pewności prawnej. Obecnie zasada siedziby państwa ma zastosowanie do firm cyfrowych w UE, tzn. spory prawne muszą być rozstrzygane w zagranicznych systemach prawnych, czasami przy wysokich kosztach i dużych wydatkach. W tym względzie prawa władz w krajach przyjmujących muszą być jaśniej uregulowane, tak aby przepisy mogły być egzekwowane bez nieproporcjonalnych dodatkowych wysiłków. Jednocześnie w szczególności platformy europejskie powinny mieć możliwość ugruntowania swojej pozycji w bezpiecznych pod względem prawnym ramach.

3. Odpowiedzialność

Platformy już dawno przestały być "tablicami ogłoszeń", na których rozwieszane są tylko komunikaty. Świadczą one liczne usługi dodatkowe, takie jak ratingi, rankingi, rozwój rynku i wiele innych. Muszą mieć zatem również możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności za treści niezgodne z prawem, np. musi istnieć możliwość usunięcia mieszkań subsydiowanych z platform noclegowych.

4. Budownictwo mieszkaniowe

KR wzywa do wyraźnej reorganizacji tej kwestii w ustawie o usługach cyfrowych, ponieważ rynki mieszkaniowe we wszystkich państwach członkowskich podlegają specjalnym regulacjom prawnym. Krótkoterminowy wynajem pozbawia wiele europejskich miast niezbędnej przestrzeni życiowej, która nie jest już dostępna dla osób poszukujących zakwaterowania. Europejskie prawo ramowe musi tu wyraźnie interweniować, aby zagwarantować, że ludzie będą mogli

Źródło: Eurocomm-PR


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930