Naciąganie szukających pracy coraz częstsze. Uwaga na Karierowo.com

10-01-2013, 09:07

Serwis rzekomo oferujący pracę zachęca do szybkiej rejestracji, ale nie informuje jasno, że już ta rejestracja oznacza zawarcie umowy na usługę za 99 zł, która nie jest wcale usługą pośrednictwa pracy. Model biznesowy podobny do znanego Pobieraczka niestety coraz częściej stosują serwisy kuszące zdobyciem pracy.

Dokładnie tydzień temu Dziennik Internautów opisywał serwis WorkHome.pl, który oferował użytkownikom możliwość zawarcia umowy o dzieło, niestety na okropnych warunkach. Charakterystyczne było to, że już sama rejestracja w serwisie wiązała się z zawarciem umowy, a za wycofanie się z tej umowy groziły kary. Po opisaniu sprawy w Dzienniku Internautów WorkHome.pl zniknął z sieci. 

Teraz do redakcji DI24.pl dotarły informacje o innym serwisie, również kuszącym znalezieniem pracy, w którym sama rejestracja oznacza zawarcie umowy. Nie jest to przypadek taki sam WorkHome.pl, niemniej warto go opisać. Chodzi o serwis Karierowo.com.

Karierowo.com - "prawie jak" serwis networkingowy

Odwiedzając Karierowo.com, widzimy coś jakby makietę "poważnego" serwisu z e-pośrednictwem pracy.

Logo Karierowo.com jest bardzo podobne do logo znanego serwisu Goldenline.pl. Na środku jest zachęta do rejestracji, a pod nią obrazek JPG, który najwyraźniej ma naśladować "newsy z branży". Inny obrazek JPG po prawej wygląda podobnie do wklejki z serwisu networkingowego, a poniżej jest prawdziwa wklejka z Facebooka.

zrzut z ekranu

Na stronie wyraźnie widzimy zachętę do rejestracji. Nie ma ani słowa o tym, że rejestracja wiąże się z zawarciem umowy na 99 zł. Wiele osób pomyśli, że trzeba się zarejestrować, by potem mieć możliwość znalezienia pracy.

CV za 99 zł

Klikając w link ZAREJESTRUJ, przejdziemy do bardzo obszernego formularza z pytaniami o doświadczenie, języki i oczywiście dane teleadresowe. Również tutaj nie ma żadnej informacji o tym, że rejestracja wiąże się z zawarciem umowy na 99 zł. Oczywiście przed rejestracją trzeba zaakceptować regulamin i tu jest pies pogrzebany.

Co dostajesz za 99 zł?

Z regulaminu wynika, że usługodawca (Work of World Aleksander Zych z siedzibą w Poznaniu) świadczy na rzecz osób zarejestrowanych usługę o nazwie My CV.

Co ważne, przedmiotem tej usługi nie jest wbrew pozorom pośrednictwo pracy czy usługa serwisu networkingowego, ale...

utworzenie wizytówki "My CV" z informacji, podanych przez Użytkownika podczas rejestracji na stronie www.karierowo.com

oraz

Prezentacja wizytówki "My CV" w serwisie Karierowo.com, który jest dostępny pod adresem www.karierowo.com na okres jednego roku, licząc od dnia rejestracji.

Wychodzi więc na to, że Karierowo.com umożliwia tylko i wyłącznie opublikowanie Twoich danych i nic więcej, ale za dość wysoką cenę. W regulaminie czytamy, że:

6. Opłata za cały okres świadczonej usługi wynosi 99zł (dziewięćdziesiąt dziewięć złotych).

7. Usługobiorca zobowiązuje się do przekazania wynagrodzenia z tytułu świadczonej usługi na rzecz Work of World Aleksander Zych poprzez wpłatę należności na rachunek bankowy, nr rachunku 46 1140 2017 0000 4202 1294 8352 w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy.

I w tym momencie wszystko staje się jasne. Rejestrując się, dostajesz raczej niewielką pomoc w szukaniu pracy, ale ta pomoc kosztuje 99 zł.

10 dni na odstąpienie od umowy

Trzeba przyznać, że Karierowo.com działa nieco uczciwiej niż np. WorkHome.pl. Jeśli zarejestrowałeś się na tej stronie, ale po chwili zorientowałeś się w błędzie, możesz bez konsekwencji zrezygnować z umowy.

Usługodawca daje prawo do rezygnacji z umowy w ciągu 10 dni, zgodnie z polskim prawem. Regulamin wskazuje jednak na to, że sam usługodawca niezbyt dobrze polskie prawo zna. W regulaminie czytamy, że odstąpienie od umowy jest możliwe "zgodnie z ustawą o świadczenie usług droga elektroniczną", podczas gdy w rzeczywistości taką możliwość daje inna ustawa (o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny). 

Jeśli natomiast zarejestrowałeś się i na zrezygnowanie z umowy jest zbyt późno, ale jednak czujesz się oszukany, możesz próbować porozumieć się z przedsiębiorcą lub zgłosić sprawę do rzecznika konsumentów i/lub UOKiK.

Ocena działań przedsiębiorcy

Tak jak pisałem wcześniej, to nie jest przypadek identyczny jak WorkHome.pl. Niemniej może on budzić poważne zastrzeżenia natury etycznej - osoby szukające pracy zwykle rejestrują się w różnych miejscach, a Karierowo.com wydaje się naśladować coś w rodzaju serwisu networkingowego.

Sonda
Karierowo.com to...
  • uczciwy, porządny e-biznes
  • próba naciągania osób poszukujących pracy
  • coś, co mnie nie obchodzi
wyniki  komentarze

Na stronie trudno jest doszukać się czegoś, co można by nazwać rzetelną informacją o cenie i charakterze usługi. Co w takim razie byłoby rzetelne? Podpowiadamy - choćby umieszczenie pod przyciskiem "Zarejetruj" takiego zdania: "Uważaj, jeśli wciśniesz przycisk Zarejestruj, zawrzesz umowę na usługę. Cena: 99 zł!". To powinno wystarczyć, aby uniknąć nieporozumień. A może komuś zależy na nieporozumieniach?

Dziennik Internautów zwrócił się z pytaniami do firmy prowadzącej Karierowo.com. Chcielibyśmy m.in. wiedzieć, czy firma gotowa jest pozywać internautów do sądu. Chcemy też wiedzieć, dlaczego firma unika podawania ceny przed rejestracją. Niestety w regulaminie i na stronie firmy trudno znaleźć numer telefonu, zatem przekonamy się, czy formularz kontaktowy działa jak należy.

Czytaj także: Uwaga na Workhome.pl. Naciąga jak Pobieraczek, ale na pracę - akt.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930