Na świecie Firefox traci, Safari zyskuje

22-02-2007, 12:12

W ubiegłym miesiącu przeglądarka Mozilla Firefox nieoczekiwanie straciła udział w rynku przeglądarek, ale zaobserwowano wzrost u innego alternatywnego dla IE produktu - przeglądarki Safari - donosi firma Net Applications.

Według Net Applications styczniowy udział Firefoksa w rynku przeglądarek wynosił 13,7%. Miesiąc wcześniej było to 14%, a więc doszło do lekkiego spadku, pierwszego od maja 2006 r. Analityków ten spadek nie dziwi, bo Firefox - praktycznie przy stałym wzroście od ponad dwóch lat, gdy wypuszczono pierwszą stabilną wersję - co jakiś czas miewa takie spadki. O wiele bardziej zastanawiający okazał się natomiast wzrost udziałów przeglądarki Safari od Apple.

W styczniu udział Safari w rynku oszacowano na 4,7%. W grudniu wynosił on 4,2%, a jeszcze rok temu 3,1%. Widac wyraźnie, że nie są to chwilowe skoki, ale ciągły i dość stabilny wzrost. Zdaniem Vincenta Vizzaccaro z firmy Net Applications, Safari zyskuje kosztem przeglądarki Internet Explorer, firmy Microsoft.

Ze wzrostem używalności Safari wiąże się oczywiście wzrost odsetka użytkowników internetu korzystających z systemu Mac OS X. W styczniu było ich 6,2% czyli o 0,5% więcej niż w grudniu 2006. Tymczasem Windows XP posiada 85% udziałów w rynku, a przeglądarka IE nadal dominuje z wynikiem 79,8%.

Opierając się na statystykach udostępnionych w serwisie Ranking.pl można powiedzieć, że na polskim rynku nie można zaobserwować podobnych tendencji. Użytkownicy przeglądarek z rodziny Firefox stanowią 29 proc. polskich internautów, czyli prawie 4,5 mln osób. Wyraźnie widać, że w styczniu br. spadła liczba osób korzystających z wersji Firefox 1.x i jednocześnie zwiększyła się liczba osób korzystająca z wersji Firefox 2.x.

Nadal utrzymuje się także tendencja spadkowa przeglądarek z grupy Internet Explorer. Obecnie korzysta z nich już 63 proc. Polaków (9,75 mln osób). Na trzecim miejscu z lekką tendencją wzrostową znajduje się przeglądarka Opera. Korzysta z niej obecnie 6,9 proc. polskich użytkowników internetu, co stanowi nieco ponad milion osób.

Natomiast nie da się na polskim rynku zaobserwować znaczącego wzrostu w liczbie użytkowników Safari. Korzysta z niej - według danych Ranking.pl - zaledwie 0,1 proc. polskich internautów, czyli ponad 18,6 tys. osób.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy