Na Marsie jest czyściej - Curiosity polerowała skały szczotką

09-01-2013, 12:37

Sonda Curiosity przeprowadziła na Marsie kolejny test nieużywanego do tej pory Narzędzia do Usuwania Pyłu. Jest to po prostu szczotka do skał, ale jej prawidłowa praca jest niezbędna do stosowania innych instrumentów badawczych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W misji sondy Curiosity najbardziej uroczyste są te momenty, gdy sonda robi coś pierwszy raz. Wielu Czytelników zapewne pamięta pierwsze użycie lasera, pierwszą jazdę albo pierwszy raz, gdy sonda używała szufelki do badania gruntu.

Przedwczoraj pojawiła się okazja do pierwszego użycia Narzędzia do Usuwania Pyłu (DRT), które jest po prostu "zmotoryzowaną" szczotką do polerowania skał, wbudowaną w obrotową końcówkę robotycznego ramienia Curiosity.

Szczotkowanie przygotowuje stare i zakurzone marsjańskie skały do badania przy pomocy takich instrumentów, jak APXS (spektrometr promieniowania alfa) i MAHLI (kamera zapewniająca duże powiększenia). Usunięcie pyłów pozwala na zebranie danych, których nie dałoby się zdobyć bez tego etapu. Poza tym może to ułatwić znalezienie skał odpowiednich do wykonania pierwszych odwiertów w marsjańskich skałach.

Zdjęcie poniżej przedstawia efekty szczotkowania marsjańskiej skały.

zdjęcie z Marsa
źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Widoczny powyższej wyczyszczony fragment kamienia sfotografowano także w powiększeniu za pomocą kamery MAHLI, z odległości zaledwie jednego centymetra. Efekty widać poniżej. Uzyskano obraz, na którym widać teksturę kamienia złożoną z białych żyłek, zagłębień i ciemniejszych w barwie ziarenek.

zdjęcie z Marsa
źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Jeśli już jesteśmy przy wyczynach Curiosity, warto wspomnieć o obecnym położeniu sondy. W czasie świąt miała ona krótką przerwę w podróży, pozostając w miejscu określanym jako Yellowknife Bay. Robiła zdjęcia otoczenia.

3 stycznia sonda podjęła wędrówkę, zbliżając się do obiektu skalnego określanego przez naukowców jak Snake River. Poniżej zdjęcie wykonane kamerą nawigacyjną. Snake River to - mówiąc ściślej - widoczna w środkowej części zdjęcia cienka i zakrzywiona linia ciemnych skał wystających ponad piasek.

zdjęcie z Marsa
źródło: NASA - Mars Science Laboratory

Łączna odległość pokonana przez Curiosity na Marsie przekroczyła już 702 metry. Sonda ma się dobrze i szykuje się do używania świdra.

Czytaj: Ludzie polecą na Marsa w 2030 r. To efekt sukcesów CuriositySprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.