Na Allegro amnestia dla oszustów trwa!

01-06-2007, 10:31

W połowie maja informowaliśmy w DI o procederze handlu komentarzami na Allegro. Pracownicy serwisu zawiesili wtedy wszystkich uczestników procederu, jednak wkrótce potem dwóch z nich odwiesili pozwalając im zachować pozytywne komentarze pochodzące z oszustwa. Jak się okazuje od tego czasu kolejni krętacze doczekali się ułaskawienia.

Przypomnijmy: użytkownik kinder10001 wystawił aukcję typu "komentarz za komentarz" (zobacz kopię w archiwizatorze aukcyjnym). W jego "aukcjach" wzięła udział niemała grupa allegrowiczów, po prostu wymieniając się pozytywnymi ocenami za nic.

Pracownicy serwisu zawiesili wtedy wszystkich uczestników oszustwa, ale wkrótce potem dwóch z nich (Szymmo i Depeq) zostało odwieszonych z zachowaniem fałszywych pozytywnych opinii.

Rzecznik prasowy Allegro, Bartek Szambelan, tłumaczył wtedy, iż różne traktowanie różnych użytkowników wynika z indywidualnego rozpatrywania każdego z przypadków. Od tego czasu, amnestii doczekało się kolejnych czterech krętaczy: bartus012, pietowski_67, Dotka32 i Evil_Angel.

Natomiast nadal ma zawieszone konto użytkowniczka Algara, która usiłowała przeszkodzić w oszustwie "wykupując" wszystkie komentarze i wystawiając kinderowi10001 negatywne opinie.

W zaistniałej sytuacji zapytałem Bartka Szambelana, jakie konkretnie przesłanki mogą sprawić, iż w ramach "indywidualnego traktowania" administratorzy przymykają oczy na jawne oszustwo. Niestety, od środy nie doczekałem się żadnej odpowiedzi. Mam jednak nadzieję, że jeszcze takowa nadejdzie - zostanie wtedy dołączona do tekstu.

- Nie trafia do mnie tłumaczenie Bartka Szambelana o "indywidualnym" rozpatrywaniu spraw. To jest tworzenie nieuczciwych warunków dla konkurencji - komentuje zaistniałą sytuację Jacek Z. Strzembkowski z serwisu Aukcje.org - Rozumiem "ludzkie" podchodzenie do sprawy, ale Allegro to nie serwis randkowy tylko handlowy, o czym administratorzy i Bartek Szambelan zdają się momentami zapominać. [podkreślenia red.]

Co istotne, przypadek opisany powyżej nie jest odosobniony. Kilka innych przykładów "nietykalnych" oszustów:Warto przy okazji zauważyć, iż wielu krętaczy z czarnej listy oszustów aukcyjnych zaczynało właśnie od sztucznego nabijania sobie komentarzy. Nie zawsze były to aukcje "pozytyw za pozytyw", czasem np. kupowanie naklejek, zapałek, tapet na pulpit, czy nic nie wartych "poradników" o niczym. Nie twierdzę, że oszuści wymienieni w tekście zamierzają powtórzyć ten schemat, ale faktem jest, że gdy kupuje się coś droższego uwagę zwraca się m.in. na wiarygodność sprzedawcy. Kiwanie oszustom palcem "żeby to mi był przedostatni raz" sprawia, iż jeden z wyznaczników oceny (karta komentarzy) staje się bezwartościowy...

Następny artykuł » zamknij

Co dalej z numerem 112?

Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag oszustwatag handel
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy