Muzyka w Amazon bez DRM

26-04-2007, 09:13

Amazon ma zostać kolejnym - po Apple - dostawcą, który wkrótce rozpocznie sprzedaż muzyki niezabezpieczonej technologią DRM. To samo planuje w najbliższym czasie iTunes. Decyzje gigantów mogą wskazywać na wyraźny przełom w podejściu do zabezpieczania dóbr kultury.

Amerykańska firma wydaje się być najlepszym konkurentem dla popularnego iTunes, czy też zapowiadającego mocne wejście na rynek Napstera. Początkowo w planach spółki było wypuszczenie na rynek przenośnego cyfrowego odtwarzacza, jako rywala dla iPoda, jednak po rozmowach z potencjalnymi producentami tego sprzętu zrezygnowano z pomysłu.

Według raportu sporządzonego przez UK Times Online Amazon przedstawi ofertę zawierającą najbardziej znaczącą, pod względem sprzedaży, dla firmy muzykę, m.in. nagrania Andrea Bocelli. Z czasem baza ta będzie zwiększana, dzięki czemu klienci będą mogli wybierać z większej liczby utworów. Planowy start usługi ma nastąpić w przeciągu najbliższych dwóch tygodni, jednak już teraz wiadomo, że spółka może napotkać na swojej drodze przeróżne trudności w dotrzymaniu terminu.

Całej sprawie smaczku dodaje fakt, iż Apple także planuje rozpoczęcie sprzedaży muzyki bez DRM w maju. Jest to zapewne źródłem dużego pośpiechu amerykańskiego giganta. Gdyby Amazon uruchomił swoją platformę na czas i tym samym wyprzedził działania Apple bylibyśmy świadkami zaciekłej walki o rynek.

Umowę z Amazon, dotyczącą sprzedaży niezabezpieczonej muzyki, podpisała firma Universal Music Group (UMG) - donosi amerykański magazyn Billboard. Jeśli okazałoby się to prawdą byłby to zapewne znak dla pozostałych wytwórni, które nerwowo zareagowały na wcześniejszą decyzję EMI. "Jeśli Universal zdecyduje się na sprzedaż muzyki bez DRM - pozostali pójdą w jego ślady" - stwierdził anonimowy muzyk w wypowiedzi dla agencji Reuters.

Nawet jeśli Amazon uruchomi sprzedaż muzyki bez DRM współpracując z UMG, na pewno dalej będzie musiał silnie walczyć o rynek z Apple. Według Reuters ta ostatnia rozpoczęła już renegocjację kontraktów z wytwórniami płytowymi, czego efektem ma być więcej niezabezpieczonej muzyki w iTunes już w wakacje. Miejmy nadzieję, że muzyka powszechnie sprzedawana bez DRM w to tylko kwestia czasu.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031