Muszla klozetowa może być celem cyberataku. To nie żart

05-08-2013, 11:29

Zaawansowane muszle klozetowe sterowane aplikacją mobilną już istnieją. Mogą być one celem ataku, który spowoduje straty finansowe lub... duży dyskomfort.

Postęp techniczny nie mógł ominąć muszli klozetowej. Najnowsze modele mogą mieć automatyczną klapę, moduł dźwiękowy, funkcję bidetową, suszarkę itd. Takie muszle mogą też łączyć się przez Bluetooth ze smartfonami, dzięki czemu można włączyć pewne funkcje i dostosować ustawienia.

W ubiegłym tygodniu firma Trustwave wydała ostrzeżenie przed luką bezpieczeństwa, jaka znajduje się w aplikacji mobilnej My Satis firmy LIXIL. Aplikacja służy do sterowania "inteligentnymi" muszlami Satis, co pokazano na filmie.

Dzięki luce znalezionej przez Trustwave możliwe jest sterowanie dowolną muszlą Satis przez dowolną osobę z aplikacją My Satis. Czy to groźne? Teoretycznie atakujący mógłby stale spuszczać wodę w toalecie, powodując kosztowny wzrost zużycia wody.

Sonda
Czy zabierasz ze sobą smartfona, tablet lub laptopa do toalety?
  • zawsze
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Możliwe jest również nagłe zamknięcie lub otwarcie pokrywy oraz aktywowanie funkcji bidetu lub suszarki. Łatwo sobie wyobrazić, co to oznacza. Producent muszli Satis jeszcze nie zareagował na zgłoszenie błędu i nie wiadomo, czy i jak ma zamiar go usunąć.

Oczywiście tekst na ten temat jest tylko ciekawostką, a nie istotnym ostrzeżeniem. Większość ludzi w naszym kraju korzysta z tradycyjnych muszli. Jest to jednak dobra okazja, aby zadać sobie filozoficzne pytania o wprowadzanie elektroniki do każdego elementu wyposażenia domu. Im więcej jej będzie, tym więcej okazji do zaatakowania nas w prywatnych sytuacjach, niekoniecznie w toalecie.

Czytaj także: IT Fiction: Internet przedmiotów i głębsze potrzeby


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy