MPAA chce danych o użytkownikach Megaupload

22-03-2012, 13:57

Organizacja przemysłu filmowego (MPAA) wystąpiła do firmy świadczącej usługi hostingu dla Megaupload o zatrzymanie danych o użytkownikach, jakie znajdowały się na serwerach Megaupload. Nie oznacza to jednak, że MPAA chce pozywać indywidualnych użytkowników. Związany z tym strach wykorzystują natomiast cyberprzestępcy.

Jak podaje Wired, MPAA zwróciła się co firmy Carpathia Hosting z żądaniem zachowania 25 petabajtów danych z serwerów Megaupload. Wired dowiedział się o tym z dokumentów sądowych. Przedstawiciel MPAA Howard Gantman powiedział, że jego zdaniem możliwe jest wszczęcie postępowań przeciwko "różnym pośrednikom", ale MPAA obecnie nie chce pozywać użytkowników Megaupload.

Dane, jakich żąda MPAA, dotyczą także działań użytkowników, ale MPAA chce rzekomo przeanalizować je w celu wykazania, że Megaupload lub jego współpracownicy mogli świadomie ułatwiać naruszanie praw autorskich.

Czytaj: Majątek Dotcoma zatrzymany bezprawnie

Przesłuchanie w sprawie Megaupload ma się odbyć w przyszłym miesiącu, a tymczasem Carpathia Hosting twierdzi, iż utrzymanie danych kosztuje firmę 9 tys. dolarów dziennie. Carpathia chce, aby sąd zwolnił ją z tego obowiązku. Władze federalne do tej pory skopiowały tylko część danych. Z kolei Megaupload domaga się odmrożenia części zasobów firmy, aby można było zapłacić firmie Carpathia Hosting za przechowanie danych, które mogłyby oczyścić właścicieli Megaupload z zarzutów (zob. Wired, MPAA Wants Megaupload User Data Retained for Lawsuits — Updated).

Strony sprawy tkwią jakby w klinczu, a tymczasem cyberprzestępcy postanowili wykorzystać ewentualne obawy użytkowników przed pozwami.

Jak donosi TorrentFreak, oszuści rozsyłają do internautów informacje o tym, że mogą oni uniknąć pozwu, wpłacając natychmiast stosunkowo niewielką kwotę (niewielką... w odniesieniu do ewentualnego odszkodowania), np. 50 albo 150 euro. Atak jest nastawiony właśnie na użytkowników Megaupload.

Warto przypomnieć, że tego typu ataki nie odbiegają zbyt daleko od praktyk, jakie rzeczywiście stosowali prawnicy pracujący dla przemysłu rozrywkowego. Pozyskiwali oni adresy IP, docierali do danych osobowych internautów rzekomo naruszających prawa autorskie i wysyłali podobne propozycje (zapłać albo Cię pozwiemy). Prawnikiem, który zasłynął dzięki takim działaniom, jest Andrew Crossley, dyscyplinarnie zawieszony na początku br.

Czytaj: Jak odzyskać pliki z MegaUpload?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031