Mozilla stawia na pocztę elektroniczną

19-09-2007, 11:05

Fundacja Mozilli stworzy nową firmę, której głównym zadaniem będzie opracowanie nowego oprogramowania do obsługi poczty elektronicznej, ale nie tylko.

Celem nowej inicjatywy jest stymulowanie innowacji w dziedzinie poczty elektronicznej oraz innych metodach komunikacji internetowej. Nowe oprogramowanie ma zostać stworzone na bazie kodu i marki Thunderbird - aplikacji Mozilli, która obecnie umożliwia zarządzanie pocztą elektroniczną.

Jednym z założeń nowej inicjatywy jest także rozwój aktywnej społeczności programistów, dzięki której nowatorskie rozwiązania w dziedzinie komunikacji internetowej będą stymulowane przez pomysłowość i współpracę społeczności open source - podobnie, jak ma to miejsce w przypadku przeglądarki internetowej Firefox - poinformowali przedstawiciele Mozilli.

Na czele nowego podmiotu Mozilli stanie dr David Ascher, obecnie dyrektor ds. technologii i wiceprezes ds. inżynierii w ActiveState. Ascher jest aktywnym członkiem społeczności Mozilla od 2000 r., w której znany jest jako szef projektu Komodo - zintegrowanego środowiska programistycznego bazującego na technologii Mozilli. Należy też do uznanych autorytetów społeczności open source, także w związku ze swoim stanowiskiem dyrektora Python Software Foundation.

Planowane przedsięwzięcie to efekt rozpoczętej w lipcu 2007 r. dyskusji społeczności skupionej wokół programu Thunderbird na temat przyszłości tej aplikacji. Po intensywnej, publicznej debacie zarząd Fundacji Mozilla zatwierdził utworzenie oddzielnego podmiotu zależnego Fundacji.

Mozilla przeznaczy 3 miliony USD jako początkowe zaplecze finansowe na rozruch nowej firmy.

Następny artykuł » zamknij

UKE skontrolował eurotaryfę

Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy