Mozilla: kolejna beta Firefoksa 4 i ruch w stronę gier (wideo)

08-09-2010, 12:01

Akceleracja sprzętowa i wizualizacja danych audio to nowości, jakie przedstawiła Mozilla w najnowszej becie Firefoksa 4. Organizacja ruszyła też z inicjatywą o nazwie Mozilla Labs: Gaming. Ma ona zachęcić programistów do tworzenia gier za pomocą najnowszych otwartych webtechnologii.

Można powiedzieć, że Firefox 4 rośnie w oczach. W kolejnych wersjach beta przedstawiono już takie nowości, jak Panorama i Synchronizacja, wsparcie dla multidotyku i karty przeznaczone dla aplikacji webowych. Wczoraj Mozilla poinformowała o kolejnych usprawnieniach: wizualizacji dźwięku, przyspieszeniu grafiki oraz bezpieczniejszych połączeniach.

Firefox 4 beta wprowadza nowe API, które pozwala deweloperom na wizualizowanie dźwięku zawartego w elementach wideo i audio w HTML5. To oznacza, że doświadczenie użytkownika z dźwiękiem w sieci może wyjść poza wciskanie przycisku "play" i oglądanie paska postępu. Demo nowego API pokazuje film zamieszczony pod tekstem.

Nowy Firefox wykorzystuje również akcelerację sprzętową Direct2D. Działa ona na komputerach z Windowsem i kartą graficzną z DirectX10. Na wspieranym sprzęcie Firefox będzie domyślnie korzystał z akceleracji. Trzeba pamiętać, że jest to wersja testowa i mogą wystąpić problemy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na blogach Basa Schoutena oraz Paula Rougeta.

Do Firefoksa 4 beta trafiło też wsparcie dla rozwiązania HSTS (HTTP Strict Transport Security).  Firefox zapamięta strony, które korzystają z HSTS i będzie łączył się z nimi z użyciem SSL. Pomoże to w zapobieganiu atakom typu "man in the middle".

Jak zwykle, użytkownicy wersji beta otrzymają automatyczne aktualizacje. Firefox 4 beta  zawiera w sobie dodatek Feedback z Mozilla Labs Test Pilot, który pozwala użytkownikom na zgłaszanie uwag dotyczących przeglądarki. Użytkownik może również wyłączyć tę funkcję, korzystając z opcji przycisku Feedback. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zebrane informacje wykorzystywane są do udoskonalenia kolejnych wersji Firefoksa.

Przeglądarkę można pobrać ze strony Mozilli.

Mozilla Labs: Gaming

Przy okazji warto wspomnieć o jeszcze jednej nowości Mozilli - inicjatywie o nazwie Mozilla Labs: Gaming, która skupia się na grach tworzonych za pomocą otwartych webtechnologii i dostępnych w przeglądarce z poziomu różnych urządzeń. Warto bowiem mieć na uwadze, że w przyszłości gry internetowe będą wykorzystywać HTML5 i szybkie silniki JavaScript.

Przedstawiciele Mozilli uważają, że gry mogą się przyczynić do wypromowania i stymulowania rozwoju nowych technologii. Trzeba bowiem przyznać, że twórcy gier zawsze starali się przesuwać granice możliwości dostępnych rozwiązań. Odbiorcy gier zawsze chętnie korzystają z ich osiągnięć. 

Inicjatywa Mozilli startuje wraz z konkursem Game On 2010, który ma zachęcić deweloperów do otwartych webtechnologii. Więcej szczegółów Mozilla ujawni wkrótce na blogu poświęconym inicjatywie oraz na Twitterze.

Poniżej demo API audio w Firefoksie:


Źródło: Mozilla
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy