Moc superkomputera w smartfonie z Androidem

23-08-2010, 16:47

Nowoczesne smartfony często legitymują się już parametrami znacznie lepszymi niż komputery sprzed dekady. Wciąż wydajność jest jednak poważnym ograniczeniem, które wkrótce może być przełamane dzięki nieustannej pracy naukowców.

Naukowcy z MIT, współpracując z kolegami z amerykańskiego uniwersytetu TACC, opracowali sposób na dostęp do olbrzymiej mocy superkomputera na niepozornym Androidzie, którego coraz częściej możemy znaleźć na nowych smartfonach.

>> Czytaj także: W USA podglądają BlackBerry

Sonda
Telefony będą wydajniejsze od komputerów?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Podczas eksperymentu wykonano serię symulacji na superkomputerze Ranger, by wygenerować "model zredukowany", który później przetransferowano do telefonu z Androidem. Efekty były widoczne gołym okiem - telefon radził sobie z rozwiązywaniem skomplikowanych problemów "w locie".

Pomysł wykorzystania takich technologii w niewielkich urządzeniach przenośnych nie jest nowy, jednak szybsze obliczenia pociągają za sobą... możliwość pomyłki. Tego typu rozwiązanie zastosowano już jakiś czas temu w testowym procesorze, który dzięki temu działał wydajniej i zużywał mniej energii. 

Badaczom z MIT udało się natomiast teraz ograniczyć błędy obliczeń do minimum, a także opracować system, który pozwala sprawdzać, czy uzyskane w ten sposób wyniki są prawidłowe czy też nie.

David Knezevic, jeden z naukowców pracujących przy tym projekcie, wspomina: Po zastosowaniu modelu zredukowanego można wykonywać wszystkie obliczenia na telefonie. Mamy dane dotyczące tego, jak wiele z dokładności tracimy, stosując nasz model zredukowany, więc możemy powiedzieć z czystym sumieniem, że wykonujemy "superobliczenia" na telefonie.

Warto wspomnieć, że nowa wersja Androida 3.0, która ma się pojawić jeszcze w tym roku, będzie skierowana właśnie do mocniejszych urządzeń (nieoficjalne źródła wspominają nawet, że wyłącznie do tabletów). Na razie nie mówi się o zastosowaniu wspomnianej w artykule technologii w żadnym z seryjnych urządzeń.

>>Czytaj także: Android: Komendy głosowe do wielu zadań (wideo)


Źródło: PC World
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930