Mobilny internet z laptopem - porównanie ofert

03-08-2009, 17:05

Mając 150 zł miesięcznie, możemy zakupić mobilny internet z laptopem i limitem danych wynoszącym 12 GB. W zamian będziemy musieli związać się z operatorem na 3 lata. Posiadając kilkadziesiąt złotych więcej, możemy otrzymać podobną propozycję, podpisując jednak umowę na 2 lata.

Raport przygotował portal Verivox.pl. Jest w nim przedstawiona analiza kosztów, jakie poniesie klient biznesowy, który wybierze najtańszą ofertę dostępu do internetu z laptopem w technologii UMTS (HSDPA) u jednego z trzech operatorów sieci komórkowych: Era, Orange lub Plus. Pod uwagę brane były oferty na czas określony: 12, 24 oraz 36 miesięcy.

W zestawieniach nie uwzględniono sieci Play, gdyż ta nie ma oferty mobilnego dostępu do internetu z laptopem. Marcin Gruszka, rzecznik prasowy operatora, poinformował Dziennik Internautów, że jego firma wciąż nie określiła terminu wprowadzenia takiej usługi.

Gruszka podkreślił, że Play analizuje sytuację rynkową i poinformuje, gdy pojawi się taka opcja. Rzecznik czwartego operatora nie potrafił wskazać, czy oferta z komputerem przenośnym będzie dotyczyć notebooków i/lub netbooków.

Jaki internet za 100 zł, 150 zł... miesięcznie?

Jaki wybrać limit danych?
fot. Verivox - Jaki wybrać limit danych?
Ideą raportu było udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które często zadają sobie osoby szukające najlepszej dla nich oferty dostępu do internetu. Jaki internet z laptopem mogę mieć za 100 zł miesięcznie? Czy podpisanie umowy na dłuższy okres jest dla mnie opłacalne? Jakie netbooki dostępne są w promocjach z internetem mobilnym?

Mając do dyspozycji 100 zł miesięcznie, nie mamy dużego wyboru ofert. W tej cenie możemy zakupić internet o niskim limicie transferu (0,5-3 GB) i tylko w umowie na 3 lata. Zakup oferty o najniższym limicie nie będzie jednak dla nas korzystny – za internet 1 GB zapłacimy... 1,61 zł mniej.

Zestawienie średnich kosztów miesięcznych dla najtańszych ofert internetu mobilnego z laptopem
fot. Verivox - Zestawienie średnich kosztów miesięcznych dla najtańszych ofert internetu mobilnego z laptopem
Z ofert w cenie do 150 zł skorzystają również zaawansowani internauci. Dostępne są wszystkie limity transferu od 0,5 GB do 12 GB w umowie na 36 miesięcy. Jeśli zależy nam na krótszym okresie zobowiązania, możemy zakupić internet na 24 miesiące z limitem od 0,5 GB do 4,5 GB lub z limitem 12 GB. Nie jest natomiast opłacalny zakup internetu 0,5 GB. Usługa 12 GB jest o 9,78 zł tańsza od opcji z limitem 24-krotnie niższym.

Jeśli chcemy zakupić internet z laptopem i umową na 24 miesiące, w zależności od potrzeb, warto zdecydować się na wybór opcji 1 GB lub 12 GB. 1 GB jest najtańszą opcją z umową na 24 miesiące i naturalnym wyborem, jeśli mało korzystamy z sieci. Nieopłacalny natomiast jest zakup z limitem 1,5 GB do 8 GB. Za usługę zapłacimy minimum 125,68 zł, podczas gdy za 12 GB zapłacimy średnio 13 gr mniej.

Zestawienie najtańszych ofert internetu mobilnego z laptopem dla danego limitu oraz okresu umowy
fot. Verivox - Zestawienie najtańszych ofert internetu mobilnego z laptopem dla danego limitu oraz okresu umowy
Sporo dopłacimy za wybór internetu z krótszym okresem umowy. Najwięcej dopłacimy przy przejściu z umowy 2-letniej na roczną. Różnica może wynieść nawet 249,45 zł (dla limitu 12 GB). Mniej dopłacimy przy przejściu z umowy 3-letniej na 2-letnią. Różnica wynosi średnio od 12,33 zł do 43,05 zł.

Pełna treść raportu w pliku PDF


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy