Mniej niż 6% firm założonych w minionej dekadzie może się pochwalić 10-letnim stażem - infografika

21-05-2015, 16:58

W Polsce w latach 2005-2014 powstało 1 618 299 firm. Jeżeli każda firma wystawiła by swojego reprezentanta, wówczas ich liczbę można by przyrównać do ludności zamieszkującej Warszawę. 83% tej populacji stanowiliby przedstawiciele działalności gospodarczych, choć dziesiąte urodziny obchodziło jedynie 2% z nich. Kiedy następuje moment kryzysu dla różnych form działalności opisują infografiki przygotowane przez BanFi Group i kancelarię Cytowski LLC.

Pierwszy rok od założenia działalności zawsze uchodził za najtrudniejszy okres niezależnie od formy działalności. Statystyki wskazują, że w ciągu dwunastu miesięcy od rejestracji firmy likwiduje się aż 52% działalności gospodarczych, 64% fundacji oraz aż 67% spółek akcyjnych. Najlepiej radzą sobie spółki z o. o. bowiem w pierwszym roku pada ich tylko 20% i choć stanowi to najmniejszy procent wśród wszystkich form działalności, to właśnie pierwszy i drugi rok są dla nich kluczowe, bo wtedy zamyka się najwięcej przedsiębiorstw tego rodzaju.

Trzeci i czwarty rok są znaczące dla działalności gospodarczych. Aż 40% tych, które przetrwały pierwsze 36 miesięcy, zostanie zlikwidowanych przed piątym rokiem od rejestracji. Czwarty rok działalności natomiast jest sprawdzianem dla spółek jawnych. Przyjmuje się, że pierwsze 4 lata funkcjonowania przedsiębiorstwa są najbardziej znaczące. Po 5 urodzinach rozpoczyna się dla wielu firm czas, kiedy można spokojnie skupić się na prężnym rozwoju swojego biznesu, bowiem według zebranych danych w kolejnych latach upada coraz mniej firm.

Po dziesięciu latach od rejestracji na rynku działa jedynie 5,89% firm. Wśród nich najbardziej liczną reprezentacją są spółki komandytowe, które stanowią aż 40% wspomnianej wartości. Kolejne miejsce na podium znajdują ex aequo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i fundacje, które mogą się pochwalić 20% przeżywalnością. Stawkę zamykają spółki akcyjne i jawne, spośród których dekadę przetrwało mniej niż 1%.

 

Dlaczego przedsiębiorstwa są zamykane?

Likwidacja czy upadłośc firmy jest naturalnym czynnikiem funkcjonowania gospodarki. Firmy zostają zamknięte by stworzyć miejsce innym, czasami bardziej innowacyjnym, nie bojącym się ryzyka lub po prostu zostają wyparte przez lepsze pomysły. 

Zakładając biznes przedsiębiorcy często mają świetne pomysły, ale ich nieodpowiednia realizacja sprawia, że firmę trzeba zlikwidować aby ze spieniężonego majątku móc zakończyć bieżące sprawy. Wśród najczęstszych przyczyn likwidacji firm przedsiębiorcy podają złą organizację pracy, zbyt dużą konkurencję, nieudane inwestycje wiążące się z utratą płynności finansowej. Prawo i polityka podatkowa często także nie pomagają rodzimym przedsiębiorcom, tak samo jak upór oraz brak innowacyjności procesów i technologii.

 

Szczegółowe dane dotyczące żywotności polskich firm w minionej dekadzie oraz likwidacji przedsiębiorstw znajdują się w załączonych infografikach.

 

 banfi żywotność firm infografika

 

 

banfi żywotność firm


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag spółkitag biznestag banfitag żywotność firm
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031