Mniej niechcianych e-maili. Spamerzy mają wakacje?

23-03-2012, 20:14

W lutym eksperci z Kaspersky Lab obserwowali ciąg dalszy styczniowych masowych wysyłek spamowych wykorzystujących dzień św. Walentego. Największa liczba niechcianych walentynek została odnotowana 12 lutego i stanowiła 0,2% wszystkich wiadomości spamowych.

W analizowanym okresie szkodliwe pliki zostały zidentyfikowane w 2,8% wszystkich wiadomości e-mail, co stanowi spadek o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Drugi miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu w rankingu państw o największym współczynniku szkodliwego oprogramowania wykrytego w ruchu pocztowym znalazły się Stany Zjednoczone. Z pierwszej dziesiątki zniknęła Rosja, ustępując miejsca Brazylii. Indie przesunęły się z 4 miejsca na 6, po tym jak państwo to odnotowało współczynnik niższy o około 1,5% i zostało wyprzedzone przez Niemcy.

- Zmniejszający się udział spamu zawierającego szkodliwe załączniki stanowi prawdopodobnie fazę przejściową - komentuje Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab. - Jest bardzo mało prawdopodobne, że spamerzy zrezygnują z udziału w programach partnerskich służących do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, zwłaszcza w czasie, gdy z powodu kryzysu gospodarczego ma miejsce spadek poziomu spamu w domenach internetowych krajów rozwijających się.

Czytaj także: Erotyka wpędza w kłopoty użytkowników Maków

Kraje, z których pochodzi najwięcej spamu, luty 2012 r.
fot. - Kraje, z których pochodzi najwięcej spamu, luty 2012 r.
Ranking państw pochodzenia spamu nie zawiera praktycznie żadnej zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca. Indie mocno trzymają się swojej pozycji lidera, a tuż za nimi uplasowały się Indonezja i Brazylia. Podsumowując, 12 pozycji zajmują ci sami gracze, co w styczniu, mimo że niektórzy z nich zamienili się miejscami. Z Polski (nadal na 9 miejscu rankingu) pochodziło w lutym 2,5% globalnego spamu.

Liczba wykrytych ataków phishingowych zwiększyła się o 3,5% w przypadku stron stworzonych w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników portali społecznościowych. W lutym najpopularniejszym celem ataków phisherów byli użytkownicy Facebooka. Jednocześnie sklepy internetowe i aukcje odnotowały 3% spadek pod względem liczby wykrytych ataków phishingowych.

Pełny raport dotyczący spamu w lutym 2012 r. znajduje się w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

Czytaj także: Zidentyfikowano tajemniczy język występujący w trojanie Duqu


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag spamerzytag spamtag raportytag phishingtag Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy