Młodzi wirtuozi informatyki powalczą o nagrodę Lipskiego

20-02-2012, 23:07

Ruszyła ósma edycja konkursu dla naukowców z dziedziny informatyki o Nagrodę im. Witolda Lipskiego. Termin składania wniosków upływa 17 kwietnia br.

O Nagrodę mogą ubiegać się jedynie osoby, które nie przekroczyły 30 roku życia (lub 32 roku życia w przypadku kandydatów, którzy korzystali z urlopów wychowawczych) i są pracownikami, doktorantami albo studentami w krajowej szkole wyższej lub w innej instytucji, której jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych w dziedzinie informatyki.

- Nagroda im. Witolda Lipskiego, którą Sage aktywnie wspiera już od 6 lat, jest prestiżowym wydarzeniem w środowisku młodych naukowców-informatyków. (...) Laureaci tej Nagrody to zazwyczaj niezwykle uzdolnieni młodzi ludzie, których niebanalne prace poszerzają ramy dziedziny, jaką jest informatyka teoretyczna - mówi Mirosław Jędrych, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Oprogramowania w Sage sp. z o.o.

Termin składania wniosków upływa 17 kwietnia 2012 r. Aktualny skład Rady Nagrody tworzą uznane autorytety w dziedzinie informatyki, badacze i wykładowcy akademiccy: Andrzej Tarlecki (przewodniczący), Paweł Idziak, Jan Madey, Zygmunt Mazur, Leszek Pacholski, Marcin Paprzycki, Andrzej Pelc, Piotr Sankowski, Władysław M. Turski, Paweł Urzyczyn. Sekretarzem Nagrody jest Daria Walukiewicz-Chrząszcz.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie nagrodalipskiego.mimuw.edu.pl oraz dołączyć do niego CV, krótki opis dotychczasowego przebiegu pracy naukowej, opinię lub list rekomendacyjny samodzielnego pracownika naukowego prowadzącego badania w zakresie informatyki, listę wszystkich publikacji w wydawnictwach o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym, odbitki najważniejszych publikacji (nie więcej niż 5) oraz - w przypadku kandydatów, którzy przekroczyli 30 rok życia - kopię dokumentu potwierdzającego korzystanie z urlopu wychowawczego.

Czytaj też: Zrobili tranzystor z jednego atomu (wideo)

Witold Lipski był naukowcem o wybitnym, twórczym umyśle. W roku 1967, jako laureat XVIII Olimpiady Matematycznej, przyjęty został, bez egzaminów wstępnych, do Studium Podstawowych Problemów Techniki przy Politechnice Warszawskiej. W ciągu krótkiego okresu dziesięciu lat, jakie minęły od dnia uzyskania stopnia doktora, stworzył imponujący dorobek naukowy obejmujący trzy ważne i trudne kierunki badawcze: kombinatorykę, teorię wyszukiwania informacji oraz geometrię obliczeniową. W każdej z tych dziedzin opublikował wiele prac, które przyniosły mu światowy rozgłos. Witold Lipski zmarł w wieku 35 lat. Wiele jego prac jest do dziś cytowanych.

Nagrodę jego imienia ustanowiła w 2005 roku Fundacja Rozwoju Informatyki, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących (polskim oddziałem ACM) i Polskim Towarzystwem Informatycznym (PTI), z inicjatywy grupy polskich informatyków pracujących za granicą. Od 2006 roku Nagroda jest wspierana przez spółkę Sage.

W ubiegłorocznej edycji Konkursu zwyciężył Paweł Parys, doktorant Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego badania zgłoszone w ubiegłorocznej edycji dotyczyły m.in. różnych aspektów teorii automatów. Jest on autorem szeregu publikacji, w tym prac prezentowanych na najlepszych światowych konferencjach naukowych. Jego praca na temat szybkiej ewaluacji zapytań XPath została wyróżniana jako najlepsza praca studencka na konferencji ACM PODS 2009. W ubiegłym roku rozwiązał problem otwarty od 2002 roku, dotyczący rekurencji, a dokładniej automatów ze stosem wyższego rzędu. Zajmował się także automatami czasowymi oraz złożonością problemu wyliczania tzw. wyrażeń mi-rachunku w modelach skończonych.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930