Młodzi naukowcy o motywacjach do działania

10-01-2019, 12:51

Trwa rekrutacja do ósmej już edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Podczas zeszłorocznej młodzi naukowcy mieli szansę zaprezentować pomysły na projekty z różnych dziedzin nauki, otrzymać wsparcie ze strony ekspertów oraz zaplanować najbliższe etapy swojej kariery. Dlaczego wzięli udział w rywalizacji? Skąd czerpią inspiracje?

“Poczułem, że chciałbym robić coś więcej, a w LO nie było możliwości rozwoju. Konkurs był czymś ekstra!”.“Konkurs był doskonałą okazją do zrobienia czegoś więcej”.“Chciałem pokazać sobie, chłopakowi z małego miasta, że ograniczenia jakie sobie narzucamy są wymówkami lub kompleksami”.

Takich wypowiedzi udzielali uczestnicy badania przeprowadzonego na laureatach i finalistach Konkursu Naukowego E(x)plory między majem a lipcem 2018 roku. Prawie 70% badanych uczestników przyznało, że udział w konkursie przyczynił się do samodzielnego zaplanowania własnej kariery naukowej. 60% badanych otrzymało wsparcie w kierunku założenia własnej firmy, pozostali natomiast, wykorzystali wiedzę i doświadczenia konkursowe w celu rozwijania się pod kątem eksperckim w wybranej dziedzinie, poszukiwania pracy w startupie lub dużej korporacji, lub poszerzaniu działalności własnej firmy.

66% ankietowanych uważa, że ich pomysł będzie przydatny dla nauki. Natomiast aż 83%, wierzy, że ich projekty będą przydatne dla całego świata. I rzeczywiście, mając w zanadrzu takie pomysły jak “multipotencjalny bioimplant”, “silnik mikrofalowy”, czy “wpływ drewnojadów na biodegradację styropianu”, reszta ludzkości może spać spokojnie. Ponadto, większość młodych pomysłodawców jest zdania, że ich idee będzie można łatwo wdrożyć oraz że są one innowacyjne. Aby kontynuować swoje przedsięwzięcia, uczestnicy Konkursu szukają możliwości odbycia stażu za granicą, a także sponsorów lub dofinansowania na ich realizację. Tylko 21% ankietowanych odpowiedziało, że ich projekt zakończył się razem z Konkursem.

Uczestnicy projektu Fundacji Zaawansowanych Technologii doceniają korzyści osobiste wynikające z udziału w E(x)plory. Dzięki możliwości zaprezentowania swoich pomysłów mieli okazję znaleźć sponsorów, rozwijać inne umiejętności, np. komunikacyjne, poszerzać swoje kompetencje, postawić pierwsze kroki w świecie nauki oraz poznać ludzi, z którymi mogą współpracować w przyszłości. Młodzi przedsiębiorcy planują również zarabiać bądź już zarabiają na swoich projektach. “Wiem, że mogę osiągnąć więcej. Mam kilka produktów które wytwarzam, stałych klientów, cały czas poszerzam firmę, sam się rozwijam i rozwijam innych”. “Konkurs otworzył mi oczy na to, jak mam zbudować model biznesowy, jak mam zabezpieczyć patent”.

Większość osób szacuje zarabiać na swoim pomyśle w ciągu najbliższych 5 lat. Około 15% badanych przewiduje na to więcej czasu z powodu ograniczeń, jakie wiążą się z poświęceniem dłuższego okresu na dalszy rozwój, znalezienie miejsca do realizacji projektu lub dofinansowania projektu.

Do 31 stycznia trwa rekrutacja do ósmej edycji Konkursu Naukowego E(x)plory.

Źródło: Fundacja Zaawansowanych Technologii


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy