Microsoft udostępni bezpłatnie Windows Phone i Windows RT?

12-12-2013, 14:32

Bezpłatny system operacyjny od Microsoftu? Plotki mówią, że Microsoft rozważa udostępnienie darmowego Windows Phone i Windows RT dla producentów sprzętu. To miałoby sens.

Serwis The Verge, powołując się na własne źródła, donosi, że Microsoft rozważa bezpłatne udostępnienie producentom sprzętu systemów Windows Phone oraz Windows RT. Ma to nastąpić w momencie wydania aktualizacji systemu Windows, która w prasie określana jest nazwą "Threshold". Pogłoski na temat tej aktualizacji są różne, mówią m.in. o głębszym ujednoliceniu różnych wersji Windowsa oraz o powrocie do menu Start. 

Microsoft odda cenę ze popularność

Czy Microsoft naprawdę może udostępnić bezpłatny system operacyjny? Kiedyś byśmy w to nie uwierzyli, ale teraz Microsoft musi walczyć o rynek z Androidem, iOS oraz urządzeniami Kindle. W tej sytuacji narzucanie na producentów dodatkowych opłat licencyjnych za system operacyjny po prostu utrudnia sprzedawanie urządzeń z Windows Phone po atrakcyjnych cenach.

Poza tym The Verge zauważa, że przychody z licencji na Windows Phone generuje w dużej mierze Nokia. Microsoft ma przejąć kluczowe części tej firmy, a więc potencjalny przychód z tego tytułu i tak znacznie spadnie (zob. The Verge, Microsoft considers free versions of Windows Phone and Windows RT to battle Android).

Doniesienia The Verge pokrywają się częściowo z doniesieniami Bloomberga z października tego roku. Informował on, że Microsoft rozmawia z firmą HTC w sprawie dodania Windowsa do smartfonów z Androidem. Wówczas gigant miał rozważać zdecydowaną obniżkę opłaty licencyjnej lub całkowite zrezygnowanie z niej.

Sonda
Czy Microsoft zdecyduje się na udostępnienie bezpłatnego Windowsa producentom?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Apple już to zrobił

Wreszcie warto zauważyć, że jeśli Microsoft zrezygnuje z opłaty za system operacyjny, wcale nie będzie pierwszym znanym producentem decydującym się na rezygnację z tego źródła przychodu w celu spopularyzowania własnego oprogramowania. W październiku tego roku firma Apple wydała bezpłatnie system OS X Mavericks.

Przedstawiciele Microsoftu mieli dużo czasu, by zrozumieć, że zagrożeniem dla ich biznesu nie jest utrata przychodów ze sprzedaży oprogramowania. Największym zagrożeniem jest to, że ludzie w ogóle przestaną korzystać z oprogramowania Microsoftu. Rozwój tabletów i smartfonów sprawił, że to zagrożenie się pojawiło.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy