Microsoft prezentuje nowy Office - mobilny, chmurowy, społecznościowy (wideo)

17-07-2012, 09:40

Aplikacje Windows 8, integracja ze SkyDrive, Skype i Yammerem - to tylko niektóre cechy nowego pakietu biurowego Office. Najważniejsze jest jednak to, że Microsoft zmienia swoją filozofię, jeśli chodzi o chmury.

Wczoraj Microsoft zaprezentował przedpremierową wersję pakietu biurowego Microsoft Office, która jest dostępna na stronie www.microsoft.com/office/preview. Aby wypróbować nowy produkt, trzeba mieć Windows Live ID.

Mówiąc najogólniej, firma z Redmond postarała się o to, aby jej flagowy pakiet biurowy nadawał się do pracy mobilnej ze smartfonami i komórkami. To oznacza jednak poważne zmiany.  

Czytaj: Nowy MS Office rozminie się z Windowsem 8?

Z MS Office można korzystać dotykowo, wykorzystując gesty takie, jak pinch-to-zoom czy gest "zamiatania". Nowy pakiet umożliwia tworzenie treści za pomocą rysika. Komponenty takie, jak OneNote i Lync, będą dostępne w formie aplikacji typowej dla Windowsa 8. Wiadomo też, że nowy pakiet biurowy będzie dostępny na Windowsie RT, przeznaczonym dla urządzeń z procesorami ARM

Nowy MS Office będzie miał elementy chmurowe, mianowicie:

  • dokumenty będą domyślnie zapisywane na wirtualnym dysku SkyDrive, tak więc będzie można się do nich dostać z poziomu różnych urządzeń.
  • Ustawienia office, ostatnio używane dokumenty, szablony - to wszystko będzie można zsynchronizować na różnych urządzeniach
  • Dostęp do własnych aplikacji będzie możliwy na każdym komputerze podłączonym do sieci. Microsoft określił to mianem "Office on Demand".
  • Nowy Office będzie dostępny jako usługa chmurowa w subskrypcji.

To wszystko oznacza zdecydowaną zmianę w filozofii Microsoftu. Do tej pory firma twardo broniła oprogramowania pudełkowego, oferując co najwyżej internetowe rozszerzenia do tego oprogramowania. Wyrażano to terminem "software plus service", co miało być alternatywą dla "software as a service". W ten sposób Microsoft nie wchodził w bezpośrednią konkurencję z dostawcami chmurowych usług biurowych, ale też nie zdobywał nowego rynku. Teraz będzie inaczej.

Yammer, Skype i nie tylko

Do Office zostaną też dodane elementy społecznościowe:

  • Yammer - aplikacja społecznościowa "facebook-like" do organizowania współpracy;
  • Skype - znany komunikator, nie trzeba go przedstawiać;
  • podgląd kontaktów z poziomu MS Office (tzw. People Card, zawierająca informacje kontaktowe i dane z kont Facebooka i LinkedIn).

W związku z tym wszystkim Microsoft przewiduje nowe zastosowania dla MS Office. Pakiet posłuży nie tylko do przygotowywania dokumentów, ale także do robienia bieżących notatek, jako pomoc przy spotkaniach i po prostu... do czytania dzięki specjalnemu trybowi pracy w Wordzie.

Planowane jest wydanie trzech edycji nowego Office'a. 

  • Office 365 Home Premium - dla konsumentów indywidualnych. W skład pakietu  wchodzi 20 GB dodatkowego miejsca w SkyDrive oraz 60 minut rozmów międzynarodowych w Skype miesięcznie.
  • Office 365 Small Business Premium - dla małych firm. Usługa obejmuje biznesową pocztę, współdzielone kalendarze, narzędzia dla webmasterów i do wideokonferencji.
  • Office 365 ProPlus - wersja dla dużych firm z zaawansowanymi funkcjami biznesowymi.

Testując nowy MS Office, możemy odnieść wrażenie, że wszystko jest trochę bardziej "makowe". Nie to jednak jest największym przełomem. Zdecydowanie najważniejszą zmianą jest tak silne osadzenie pakietu biurowego w chmurze. Nie żyjemy już w czasach dyskusji na temat tego, czy internet zastąpi nośniki danych. Po prostu internet już je zastępuje. Wydaje się, że był to dla Microsoftu jeden z ostatnich momentów na dopasowanie się do tego trendu.

Opisy opisami, natomiast film poniżej pokazuje, jakie doświadczenia Microsoft chciałby nam zagwarantować.

Czytaj: Chmurowy MS Office 365 odnosi sukcesy

Partnerem cyklu artykułów o Cloud Computing jest:

IBM SmartCloud Enterprise


Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930