Microsoft Lync chce wyprzeć z firm centrale PBX

18-11-2010, 12:16

Można już wypróbować Microsoft Lync - platformę komunikacyjną dla firm, która łączy różne usługi komunikacyjne i dobrze współpracuje z narzędziami Microsoftu dla firm. Microsoft może wiele zaoferować firmom, ale do tej pory nie miał tak mocnego produktu w obszarze telekomunikacji.

Microsoft Lync to nowa rodzina produktów Microsoftu znanych wcześniej jako Microsoft Communications Server, Microsoft Office Communications Online oraz Microsoft Office Communicator.

Microsoft wczoraj ogłosił, że próbna wersja oprogramowania Microsoft Lync jest dostępna pod adresem www.lync.com. Od 1 grudnia firmy będą mogły kupować rozwiązanie Microsoft Lync 2010 oraz Microsoft Lync Server 2010. Ponadto Microsoft Lync Online będzie dostępny jako element chmurowej usługi biurowej Office 365, która została zaprezentowana w drugiej połowie października. Wersja online będzie wyposażona w usługi komunikatora, presence, audio, wideo oraz rozmowy głosowe PC-PC.

Możliwości Microsoft Lync
fot. - Możliwości Microsoft Lync

W przeciwieństwie do wcześniejszych produktów Lync zarządza różnymi formami komunikacji. Pozwala na zintegrowanie komunikatorów, usług presence, audio, wideo, webkonferencji i głosowych. Współpracuje również z popularnymi narzędziami dla firm, takimi jak  MS Office, MS SharePoint oraz Exchange.

>>> Czytaj: Microsoft Office 365 za 6 dolarów miesięcznie (wideo)

Dzięki Lync użytkownik po otrzymaniu wiadomości na komunikatorze może natychmiast przejść do rozmowy głosowej lub wideo. Korzystając z Outlooka, można rozpocząć konferencję za pomocą jednego kliknięcia myszy. Użytkownik może też łatwo zmieniać urządzenia, np. zamienić zestaw słuchawkowy na telefon w trakcie rozmowy. 

Zachwalaną funkcją jest wyciszanie kłopotliwego uczestnika konferencji. Osoba, która w danym momencie ma kiepską jakość dźwięku i wprowadza szum do rozmowy, zostanie zidentyfikowana przez Lync i wyciszona.

Zdaniem Microsoftu Lync jest gotowy na zastąpienie centrali PBX, co powinno pozwolić na oszczędności poprzez redukcję liczby urządzeń do utrzymania w firmie. Lync oferuje nawet wsparcie dla wywołań alarmowych, udostępniając informację o tym, gdzie znajduje się użytkownik. Ten element jest istotny dla wyparcia central PBX z firm.

Kilka wielkich film zdecydowało się już na Microsoft Lync. Jest wśród nich Nikon Corp. oraz France Telecom. Co więcej, ponad 70 nowych urządzeń zoptymalizowano z myślą o nowym rozwiązaniu. Chodzi m.in. o telefony IP, zestawy słuchawkowe, mikrofony i kamery internetowe m.in. od Polycom oraz Aastra Technologies.

Dodatkowo ponad 30 partnerów udostępni aplikacje dla platformy Microsoft Lync. Chodzi m.in. o rozwiązania do nagrywania rozmów, księgowości, komunikacji w ramach procesów biznesowych itd. Wśród tych partnerów znalazły się firmy Aspect Software, Convergent Media Systems Corp., ProtonMedia i in.

Microsoft wchodzi na obiecujący rynek, na którym jest już ważny gracz - Cisco. Firma ta udostępnia m.in. telefonię internetową, produkty dla call-center, narzędzia społecznościowe. Obecnie Microsoft nie zagraża jej pozycji, ale zdaniem analityków firmie z Redmond udało się dobrze połączyć oferowane usługi. Cisco wydaje się oferować wszystkie potrzebne rzeczy, ale to Microsoft dokonał głębszej integracji w swojej ofercie. Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie można ocenić efekty tej strategii.

>>> Czytaj: Google Docs: mobilny edytor dla Androida i iOS


Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031