Microsoft i wybór przeglądarki - KE poprosi o opinie

08-10-2009, 07:36

Propozycja Microsoftu ma potencjał, aby dać europejskim konsumentom wybór sposobu korzystania z internetu – uważa Komisja Europejska. Wstępnie przyjrzała się ona pomysłowi Microsoftu dotyczącemu ekranu wyboru przeglądarek, który ma być wprowadzony wraz z aktualizacją systemów Windows. Od piątku swoje opinie na ten temat będą mogły przedstawić inne zainteresowane strony.

W lipcu br. Microsoft po raz pierwszy zaproponował rozwiązanie, które umożliwi posiadaczom systemów Windows (XP, Vista, 7) wybór alternatywnej przeglądarki. Firma z Redmond przewidziała wprowadzenie tzw. Ballot Screen, czyli ekranu wyboru przeglądarek.

Taki ekran miałby być widoczny dla tych użytkowników, u których IE będzie przeglądarką domyślną. Na Ballot Screen znajdą się ikony alternatywnych produktów, które mają najwięcej użytkowników w Europie. Z czasem lista alternatywnych produktów może ulegać zmianom i sami producenci przeglądarek będą mogli zgłaszać swoje programy. Obok każdej ikony znajdą się dwa linki – instalacyjny oraz informacyjny.

Użytkownik będzie mógł wybrać alternatywny produkt, zapoznać się z informacjami na jego temat lub skorzystać z linku "Wybierz później". Ekran wyboru ma być tak opracowany, aby nie sugerował korzystania z określonego produktu. Microsoft proponuje wprowadzenie takiego rozwiązania na okres 5 lat.

Ponadto Microsoft zadeklarował, że nie będzie zawierał z producentami sprzętu (OEM) umów, które zobowiązywałyby ich do instalowania IE jako domyślnej przeglądarki.

Właśnie taka propozycja Microsoftu została uznana przez KE za "posiadającą potencjał". Ewentualne obawy Komisji dotyczą tego, czy wybór przeglądarki rzeczywiście będzie wynikiem rzeczowej oceny użytkownika a nie sugestii.

9 października 2009 Komisja Europejska formalnie poprosi o komentarze klientów, producentów oprogramowania, producentów komputerów i inne zainteresowane strony. Z poddanymi pod komentarz propozycjami Microsoftu można się zapoznać na stronie Komisji.

Brad Smith, wiceprezes Microsoftu odpowiedzialny za dział prawny, wyraził zadowolenie z ogłoszenia Komisji. Ucieszyło go to, że procedura związana z wprowadzeniem Ballot Screen idzie do przodu. Microsoft podaje, że do opisanych wyżej propozycji wprowadzono od lipca 20 istotnych zmian dotyczących m.in. układu elementów na ekranie wyboru i ewentualnego powrotu użytkownika do tego ekranu.

W lipcu br. Microsoft przedstawił także inne propozycje dotyczące ujawnienia informacji mających znaczenie dla interoperacyjności pomiędzy produktami firm trzecich i takimi produktami Microsoftu, jak Windows, Windows Server, Office, Exchange oraz SharePoint. Propozycje Microsoftu mają w tej chwili charakter publicznego zobowiązania. Komisja oświadczyła wczoraj, że z zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930