Microsoft chce Windowsa na laptopach OLPC

06-12-2006, 06:44

Microsoft będzie robił próby z uruchomieniem swojego systemu operacyjnego na tanich laptopach OLPC (One Laptop per Child) o czym poinformował pomysłodawca tanich laptopów, Nicholas Negroponte, na konferencji NetEvents w Hong Kongu.

Jak podaje VNUnet, Negroponte stwierdził, że zna Gatesa, spotkał się z nim w cztery oczy i dyskutował z nim na temat projektu OLPC. Przypomnijmy, że w ramach tego projektu naukowcy chcą opracować supertaniego laptopa, który trafi do dzieci z krajów rozwijających się.

Laptop ma być jak najtańszy, a więc celem projektu jest opracowanie jak najtańszego sposobu na jego produkcję i wyposażenie. Od początku w idei projektu ważne miejsce zajmował system Linux, który jest darmowy i ma mniejsze wymagania sprzętowe niż Windows.

Mimo wszystko próby z Windowsem zostaną podjęte w siedzibie Microsoftu. Aby system z Redmond mógł na nich działać, do laptopa trzeba dodać jedno gniazdo na kartę SD. System Microsoftu zarówno w wersji Home jak i Starter (z ograniczonymi możliwościami) wymaga trzykrotnie więcej pamięci niż Linux.

W tej chwili laptopy OLPC nie osiągnęły docelowej ceny 100 USD. Jak na razie nie wiadomo w jaki sposób osoby kierujące projektem chcą osiągnąć tak niską cenę, po ewentualnym zainstalowaniu bardziej wymagającego i płatnego systemu. Oczywiście Microsoft może zrezygnować z pobierania opłat za licencje dla OLPC, ale nadal będzie to system bardziej wymagający.

Nie jest to pierwsza zdecydowana zmiana w projekcie OLPC. Początkowo laptopy te nie miały być dostępne komercyjne, ale we wrześniu zadecydowano, że trafią do sprzedaży na eBay. Krytycy mówią, że może to pomóc w stworzeniu "szarego rynku" dla tych urządzeń.

Co ciekawe, wcześniej Bill Gates wyśmiał "laptopa za 100 USD". Stwierdził, że ludziom potrzebny jest "przyzwoity komputer" z szerokopasmowym łączem, a nie taki, który sprawi, że użytkownik będzie kręcił korbą w czasie pisania. Złośliwi mówili, że Gates miał po prostu żal o to, że w projekcie wykorzystano konkurencyjny system.

Jak na razie zainteresowanie zakupem supertanich laptopów wyraziło kilka krajów m. in. Nigieria i Brazylia. Indie i Tajlandia zrezygnowały z zakupu tych maszyn.

Źródło: Vnunet
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy