MF o antypirackich kontrolach: „firmy stosują autocenzurę”

06-08-2011, 09:18

Od marca tego roku inspektorzy skarbowi mogą, poza swoimi typowymi uprawnieniami, sprawdzać również legalność oprogramowania w przedsiębiorstwach. Według Ministerstwa Finansów na razie żaden przedsiębiorca nie został zgłoszony do prokuratury.

Sonda
Czy według Ciebie w Polsce zauważalna jest walka z piractwem?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Okazuje się, że niektóre firmy na wieść o kontroli same decydują się na usunięcie nielegalnych aplikacji. Są także firmy, które niezależnie od działań „skarbówki” decydują się na wdrożenie specjalnych systemów, które na bieżąco monitorują legalność oprogramowania na firmowych pecetach i serwerach. Zdaniem resortu finansów taka autocenzura jest godna pochwały i prowadzi do osiągnięcia zamierzonego celu, a więc ogranicza kradzież oprogramowania.

- Kontrole legalności traktujemy jako dodatkowy element naszych głównych zadań. Póki co nie skierowaliśmy w tej sprawie żadnego zawiadomienia do prokuratury. Stwierdziliśmy jednak, że niektóre firmy dokonują, tuż przed wizytą urzędników skarbowych, reinstalacji systemów operacyjnych. Należy domniemywać, że w ten sposób na miejsce pirackich kopii instalowane są legalne aplikacje. A zatem zamierzony cel, czyli ograniczenie kradzieży software’u, zostaje w ten sposób osiągnięty. Na wiosnę 2012 roku przedstawimy szczegółowy raport o wynikach kontroli oprogramowania - mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowa Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

>> Czytaj też: Ponad połowa oprogramowania w Polsce to pirackie kopie

Z tegorocznych danych Business Software Alliance wynika, że w 2010 roku liczba zgłoszeń piractwa komputerowego w Polsce wzrosła o ponad 40%. Tymczasem za nielegalne oprogramowanie w firmie odpowiada kadra zarządzająca, nawet jeśli piracki program został na komputer pobrany przez pracownika.

W tym roku Ministerstwo Finansów zleciło urzędnikom skarbówki sprawdzanie legalności oprogramowania na komputerach firm, w których prowadzone są kontrolę podatkowe. W lipcu br. zakończył się ponadto kolejny etap telewizyjnej kampanii antypirackiej przeprowadzonej przez Business Software Alliance. W rezultacie w I połowie 2011 roku liczba zgłoszeń o nielegalnym oprogramowaniu w przedsiębiorstwach wzrosła dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930