Ludzie polecą na Marsa w 2030 r. To efekt sukcesów Curiosity

05-12-2012, 08:38

Kolejna sonda taka jak Curiosity może być wysłana na Marsa za osiem lat. Pojawiły się też plany wysłania ludzi w stronę Czerwonej Planety.

22 listopada Dziennik Internautów donosił, że NASA znalazła na Marsie coś wielkiego, co może trafić do podręczników historii. Niestety okazało się, że znów nie znaleziono śladów życia, choć dokonano pierwszych w historii Marsa (i ludzkości) naprawdę złożonych badań składu gruntu.

Wczoraj natomiast NASA ogłosiła nowy wieloletni program badań Marsa. Administracja Obamy postanowiła, że Stany Zjednoczone staną się liderem w podboju Czerwonej Planety.

zdjęcie

Ludzie polecą na Marsa w 2030 r.

Warto pamiętać, że obecnie na Marsie pracuje nie tylko sonda Curiosity, ale również wciąż czynny łazik Opportunity, który całkiem niedawno odkrył na Marsie fascynujące naukowców kulki. Obie sondy przewidziano w dalszych pracach nad podbojem Marsa, ale dodatkowo NASA ma zamiar:

  • w 2013 r. wysłać na orbitę Marsa sondę MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN), która będzie badać atmosferę Czerwonej Planety;
  • uruchomić misję pod nazwą InSight, której celem będzie badanie zjawisk m.in. sejsmicznych na Marsie;
  • wziąć udział w misjach ExoMars organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (lata 2016-2018);
  • w roku 2020 wysłać na Marsa kolejny łazik. Prace wykonane przez tę sondę będą miały znaczenie dla ewentualnego wysłania ludzi na Marsa. 
  • W roku 2030 NASA może podjąć wyzwanie wysłania ludzi na orbitę Marsa.

- Wyzwanie restrukturyzacji Programu Eksploracji Marsa zmieniło siedem minut terroru przy lądowaniu Curiosity w start siedmiu lat innowacji - mówił przedstawiciel NASA John Grunsfeld. - Ta koncepcja misji pasuje do obecnego i prognozowanego budżetu eksploracji Marsa, bazuje na ekscytujących odkryciach Curiosity i wykorzystuje pomyślne warunki do startu.

Sonda
Czy ludziom uda sie polecieć na Marsa w 2030 roku?
  • uda się
  • to niemożliwe
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze


Rok 2030 wydaje się dość odległy, ale chyba przyzwyczailiśmy się do tego, że w przemierzaniu i podboju kosmosu operuje się dużymi liczbami oraz odległymi datami. Oceniając zamiary NASA, powinniśmy mieć na uwadze, że w roku 2030 świat nie będzie wyglądał tak jak dziś. Technologia przyszłości może być czymś dzisiaj niewyobrażalnym choć nie można też wykluczyć, że zachodnią cywilizację wykończą choroby kręgosłupa i otyłość.

Co słychać na Marsie?

Przy okazji warto zajrzeć, co słychać u Curiosity. Sonda zakończyła złożone badania gleby, a udostępnione przez NASA materiały znajdziecie na kolejnej stronie.


Źródło: NASA
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031