Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Libia ponownie odcięta od światowego internetu

07-03-2011, 07:33

Czy władze szykują się do użycia jeszcze większej siły przeciwko rebeliantom? Ponieważ kraj został odcięty od internetu, trudno będzie to zweryfikować. Państwa, widząc rosnące napięcie, ewakuują swoich obywateli, a także placówki dyplomatyczne. W zeszłym tygodniu Polska zamknęła swoją ambasadę.

Libijskie władze ponownie odcięły dostęp do internetu, a także zablokowały połączenie z zagranicą. Jest to zapewne reakcja reżimu Muammara al-Kaddafiego na rozprzestrzeniającą się po całym kraju wojnę domową. Pierwsze sygnały o odcięciu kraju od sieci pojawiły się w czwartek wieczorem, w piątek dalej nie było połączenia - podaje V3.co.uk. Google Transparency Report, pokazujący ruch do serwisów amerykańskiej firmy, wskazywał na gwałtowne załamanie około godziny 17 w czwartek.

>> Czytaj także: Libia odcięta od internetu na kilka godzin

Ponieważ władze w Trypolisie kontrolują największego w kraju dostawcę internetu - Libya Telecom and Technology - wprowadzenie blokady nie było działaniem trudnym do przeprowadzenia. Rik Ferguson, doradca ds. bezpieczeństwa w Trend Micro, zgadza się, że ruch został zablokowany. Powodem blokady raczej nie były obawy o to, że Libijczycy wykorzystują sieć w celu organizowania protestów. Dostęp do sieci ma bowiem zaledwie około 6 procent mieszkańców kraju, podczas gdy w  Egipcie czterokrotnie więcej.

Sonda
Czy w Libii powtórzy się sytuacja z Egiptu?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Niemniej jednak władze najwyraźniej wolą dmuchać na zimne, zwłaszcza że stolica kraju - Trypolis - wciąż pozostaje w rękach Kaddafiego. Odcięcie dostępu do internetu utrudni mieszkańcom miasta pozyskiwanie informacji odnośnie tego, jak postępuje rebelia. Dla zwykłych Libijczyków, niezainteresowanych braniem udziału w walce, także oznacza to utrudnienia.

Głównym jednak celem jest zapewne uniemożliwienie osobom z zagranicy monitorowania sytuacji. Niewykluczone, że władze chcą użyć jeszcze większej siły przeciwko powstańcom i obawiają się reakcji społeczności międzynarodowej. Blokada informacji raczej nikogo nie uspokoi, pojawią się bowiem natychmiast spekulacje odnośnie tego, co może się dziać w tym północnoafrykańskim kraju.

Nie wygląda więc na to, by reżim zamierzał tak łatwo oddać władzę. W czasie weekendu trwały zaciekłe walki o odzyskanie miast z rąk rebeliantów. Bezskutecznie.