Lex Superior jednak coś łączy z właścicielami Pobieraczka? Pytanie wciąż aktualne

24-06-2015, 11:28

Firma Lex Superior jest znana z wezwań do zapłaty wysyłanych do internautów. W prasie i na forach pojawiały się informacje, że firma może mieć związek z Eller Service, właścicielem serwisu Pobieraczek.pl. Lex Superior zaprzeczała, ale internauci znaleźli kolejne poszlaki sugerujące jakiś związek między firmami.

Dziennik Internautów wielokrotnie pisał o Lex Superior. Jest to firma przedstawiająca się jako "kancelaria prawa i własności intelektualnej", choć ta firma jest także posiadaczem praw do filmów pornograficznych i uruchomiła ona postępowanie w związku z udostępnianiem takich filmów w sieci. Firma skorzystała z dostępu do akt postępowania, uzyskała dane osobowe rzekomych naruszycieli i zaczęła do nich wysyłać pisma z wezwaniami do zapłaty. Pisma otrzymało wiele osób, które twierdzą, że nie dokonały żadnych naruszeń. 

Firmą Lex Superior zainteresowała się prokuratura z Gdańska, która bada m.in. sposób wykorzystywania danych osobowych przez tę firmę. Poza tym o firmie Lex Superior dużo się dyskutuje w sieci, a w dyskusjach często pojawia się jeden wątek. Podejrzewano, że Lex Superior może być powiązana z firmą Eller Service, która prowadziła słynny serwis Pobieraczek.pl. Pobieraczek i Lex Superior to dwa różne biznesy, ale obie firmy masowo rozsyłały wezwania do zapłaty. 

Tu Kwiatkowski i tam Kwiatkowski

Pierwszą poszlaką łączącą obie firmy było nazwisko "Kwiatkowski". Współwłaścicielką firmy stojącej za Pobieraczkiem była Iwona Kwiatkowska, a prezesem Lex Superior jest Jacek Kwiatkowski. Oczywiście Kwiatkowskich może być dużo, ale jest jeszcze coś. Zanim firma Eller Service zaczęła wzbudzać kontrowersje, przesłała do redakcji Dziennika Internautów poradę dla Czytelników (jako materiał do opublikowania). Firma najwyraźniej chciała stworzyć sobie dobry medialny wizerunek. Autorem porady był właśnie Jacek Kwiatkowski.

Lex Superior zaprzecza powiązaniom

W marcu tego roku Lex Superior przesłała do Dziennika Internautów oświadczenie w tej sprawie. Firma stwierdziła, że "Kancelaria prawa własności intelektualnej Lex Superior sp. z o.o. nie jest i nigdy nie była powiązana ze spółką Eller Service oraz z serwisem Pobieraczek. Dotyczy to wszelkich powiązań zarówno o charakterze osobowym jak i gospodarczym."

Jak już wspominaliśmy, Kwiatkowskich może być dużo. Lex Superior i Eller Service mogą nie być w żaden sposób powiązane. 

Nowe poszlaki 

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o nowych poszlakach wskazujących na powiązania pomiędzy firmami. Na pewnym forum ktoś napisał o tym, że Lex Superior i Eller Service może łączyć adres IPv6 "2a01:4f8:190:1448::5", który jest przypisany do ELLER SERVICE S.C. Po opublikowaniu tego wpisu na forum otrzymaliśmy wiele e-maili zwracających nam uwagę na ten wpis, albo z prośbami o sprawdzenie tych informacji. 

Z Dziennikiem Internautów kontaktowała się osoba, która sprawdzała wskazane powiązanie. Ta osoba, która chciała pozostać anonimowa napisała nam, że strona lexsuperior.pl jest "ładnie ukryta" za CloudFlare oraz privacyprotect". Ponadto osoba ta twierdziła, że udało jej się dotrzeć do realnego IP. Adres można wyszukać w bazie RIPE i tutaj znajdujemy powiązanie z Eller Service. 

Eller Service w whois

Nasze źródło wskazało również na inna poszlakę. Jeśli uważnie przejrzymy informacje na temat certyfikatu SSL na stronie lexsuperior.pl, znajdziemy tam informacje o domenie logerbt.pl, którą również da się powiązać z Eller Service. 

Należy tu dodać, że nasze źródło przekazało nam bardziej obszerne materiały niż to, co ukazano w tym artykule. 

Okiem eksperta

Pytanie brzmi, na ile tym poszlakom można wierzyć? O pomoc w ocenie przekazanych nam informacji poprosiliśmy Piotra Koniecznego, specjalistę od bezpieczeństwa zajmującego się także informatyką śledczą. Piotr Konieczny jest znany zwłaszcza jako właściciel serwisu Niebezpiecznik.pl

Oto co miał do powiedzenia ekspert.

- Mogę potwierdzić, że adres IPv6 "2a01:4f8:190:1448::5" jest zarejestrowany na firmę ELLER SERVICE S.C., a serwer któremu przypisano ten adres jest hostowany w serwerowni Hetznera. Co więcej, rzeczywiście wysyłając do tego adresu IP nagłowek HTTP "Host: lexsuperior.pl" otrzymujemy w odpowiedzi nagłówek przekierowujący nas na domenę lexsuperior.pl. Dla każdego innego nagłówka (np. onet.pl bądź zupełnie losowej niezarejestrowanej domeny) serwer zwraca stronę błędu. To sugeruje, że administrator tego serwera świadomie i celowo skonfigurował go tak, aby internauci łączący się z tym serwerem i przekazujący chęć obejrzenia zawartości strony lexsuperior.pl rzeczywiście ją zobaczyli. Wskazane domeny kierują na serwery z klasy adresowej należącej do Eller Service. Niekoniecznie jednak oznacza to, że właścicielem tych domen jest Eller Service. Być może Eller Service sprzedaje usługi hostingowe? O ile uważałbym z przypisywaniem własności domen, to wiele wskazuje na to, że jeśli ktoś pozwala hostować jakieś treści na swoich klasach adresowych, to zapewne wie, komu ich użycza -przecież z kontrahentem trzeba podpisać umowę... - stwierdził Piotr Konieczny.

Nie było żadnych powiązań?

Mówiąc prosto, nie mamy wystarczających podstaw do stwierdzenia, że np. LexSuperior.pl to strona stworzona i prowadzona przez Eller Service. Są jednak powody by sądzić, że Eller Service mogła w jakiś sposób współpracować Lex Superior (tu przypomnijmy, że Eller Service przedstawiała się jako firma z branży informatycznej, a Lex Superior chce być postrzegana jako firma prawnicza). Co ważne, wcześniej Lex Superior oświadczała, że nie ma żadnych powiązań z Eller Service, zarówno o charakterze osobowym jak i gospodarczym. 

Oczywiście nawet gdyby obie firmy jakoś współpracowały, nadal nie musi to świadczyć o bardzo bliskich powiązaniach. Nie będzie to także dowodem na to, że Lex Superior korzystała z danych osobowych zebranych przez Eller Service (takie sugestie się pojawiały). Odnotowujemy jednak, że Lex Superior wydawała się przeczyć wszelkim powiązaniom, a w internecie pojawiają się informacje o kolejnych poszlakach wskazujących na powiązania. 

Dziennik Internautów skierował dodatkowe pytanie do firmy Lex Superior. Nie wiemy czy dostaniemy odpowiedź, gdyż firma ta w przeszłości zapowiadała, że już nie będzie się z nami kontaktować. Jeśli dostaniemy jakieś wyjaśnienia czy oświadczenia to z pewnością je opublikujemy. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy