Laptop za 100 dolarów... drożeje

30-10-2007, 20:54

Urugwaj jest pierwszym krajem, który złożył oficjalne zamówienie na "laptopy za 100 dolarów". Niespodziewanie też cena urządzenia znacznie przewyższyła oczekiwania.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Zamówienie od rządu urugwajskiego powitane zostało z wielką ulgą w organizacji OLPC, która zajmuje się sprzedażą tanich laptopów. Do tej pory bowiem nie miała ona żadnych konkretnych zamówień. Południowoamerykański kraj zamówił na początek 100 tysięcy urządzeń dla dzieci od 6 do 12 lat, kolejne 300 tysięcy może być zakupione do 2009 roku - informuje BBC.

Z kolei laptopy o nazwie XO zostaną także zakupione przez rząd Mongolii - informuje PC World Computer. Nambaryn Enkhbayar, prezydent tego kraju chce, by do 2010 roku każde mongolskie dziecko posiadało taki komputer. Pierwsze 20 tysięcy trafi w ręce dzieci z rejonów o najsłabiej rozwiniętej infrastrukturze i ze stolicy kraju - Ułan Bator - w styczniu 2008 roku.

Projekt taniego laptopa napotyka jednak na pewne problemy, z których głównym wydaje się być... cena. Początkowo planowano, że pojedynczy komputer tego typu będzie kosztował 100 dolarów, jednak już teraz jego cena doszła do 200 dolarów za sztukę - pisze Reuters. Może to stanowić nie lada problem dla całego przedsięwzięcia, którego celem jest umożliwienie jak największej liczbie dzieci z krajów rozwijających się dostępu do edukacji, by w ten sposób dźwignąć te kraje z biedy.

Laptopy zostały tak skonstruowane, by działać w rejonach z niedostatkami infrastruktury, nie tylko telekomunikacyjnej (są wyposażone w karty WiFi), ale także elektrycznej - posiadają baterie słoneczne, mogą być także napędzane siłą ludzkich mięśni, a nawet przez krowy.


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag XOtag Urugwajtag OLPCtag Mongolia
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.