Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kurs prawa jazdy - jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny w 2022 roku?

12-04-2022, 09:18

Wydaje się, że posiadanie prawa jazdy jest dziś wręcz koniecznością. Ciężko bowiem polegać wyłącznie na komunikacji publicznej, gdy trzeba sprawnie dojechać do pracy, odwieźć dzieci do szkoły, zrobić większe zakupy czy wyruszyć na spontaniczną weekendową wycieczkę. Własne auto daje wolność i niezależność. Najpierw trzeba jednak zdobyć prawo jazdy. Podpowiadamy, czego można się spodziewać podczas egzaminu.

Jak wybrać kurs prawa jazdy?

Dostępne są takie kategorie prawa jazdy, jak: kategorie prawa jazdy: A , B , C , D , T , AM , A1 , A2 i B1. Aby zyskać uprawnienia do prowadzenia samochodu osobowego, musisz wybrać prawo jazdy kategorii B. Wybierz taką szkołę nauki jazdy, w której wiedzę przekazują wykwalifikowany instruktorzy. Powinny to być odpowiednio przygotowane osoby; cierpliwe, empatyczne i kontaktowe. Instruktor przygotuje cię do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. B.

Dobrze jest sprawdzić, czy w danej szkole tak zwane jazdy odbywają się w różnych godzinach w ciągu dnia. Pozwoli to zdobyć umiejętności kierowania pojazdami w każdych warunkach i o każdej porze (po zmroku czy też w godzinach szczytu).

Ważnym kryterium powinna być także zdawalność egzaminów teoretycznych i praktycznych, jaką może się pochwalić dana szkoła jazdy.

Co dalej, gdy zdasz egzamin teoretyczny?

Kurs prawa jazdy – jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny w 2022 roku?

Prawo jazdy zdobywa się po zdaniu egzaminu teoretycznego, a następnie praktycznego.

Egzamin odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Składa się z 32 pytań zamkniętych i trwa 25 minut. Na pytania odpowiada się przy komputerze. Aby zaliczyć tę część egzaminu, musisz zdobyć 68 na 74 możliwych punktów. Rozwiązuj testy i rzetelnie ucz się zasad o ruchu drogowym, a z pewnością nie będziesz miał problemu z zaliczeniem testu.

Co dalej, kiedy już zdasz egzamin teoretyczny? Przychodzi wówczas pora na część praktyczną. W Biurze obsługi klienta ustala się termin, w którym musimy się stawić na egzaminie państwowym. Trzeba również dokonać opłaty. Egzamin praktyczny musi się odbyć w ciągu 6 miesięcy od zdania części teoretycznej.

Egzamin na prawo jazdy – czego się spodziewać?

Po zdaniu egzaminu teoretycznego czeka nas część praktyczna. Polega ona na sprawdzeniu kandydata na kierowcę na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Na placu manewrowym trzeba się wykazać umiejętnościami w zakresie jazdy po łuku do przodu i tyłu, ruszania z miejsca do przodu na wzniesieniu czy też parkowania prostopadłego.

Z kolei część przeprowadzana na drogach publicznych skupia się na takich elementach, jak: wykonywanie właściwych manewrów, zachowanie na drodze, sposób prowadzenia pojazdu, ocena potencjalnych zagrożeń, stosowanie się do zasad ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest rzetelne przygotowanie się – zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej. Równie ważne jest jednak optymistyczne podejście. Stres za kółkiem jest złym doradcą, a zatem warto podejść do tego na spokojnie i zrelaksować się przed egzaminami.Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag prawo jazdytag nolstag Amin12tag ALH