Kryzys tnie wydatki kobiet

07-03-2009, 14:26

58% internautek przyznaje, że z powodu kryzysu ogranicza wydatki - wynika z ankiety przeprowadzonej przez iWoman.pl. W pierwszej kolejności cięcia obejmują rachunki płacone w sklepach odzieżowych i restauracjach.

Dochody 80% przebadanych kobiet nie są niższe niż 3 tys. zł netto. Kryzys dotknął zaledwie 6% kobiet, które zarabiają ponad 5 tys. zł netto miesięcznie. Największa grupa kobiet przyznających się do kryzysowych oszczędności mieszka w miastach, które mają ponad pół miliona mieszkańców.

Kobiety oszczędzają w czasach kryzysu
fot. - Kobiety oszczędzają w czasach kryzysu
61% internautek ograniczyło wydatki na ubrania, 60% wydaje mniej również na jedzenie poza domem, 59% - na rozrywkę. Najmniej, bo zaledwie 16% przepytanych kobiet, ogranicza wizyty na stacjach benzynowych. Rozmowy telefoniczne ograniczyło też niewiele, bo zaledwie 27% kobiet.

Panie nie najlepiej orientują się, o ile mniej wydają. 43% z nich przyznaje, że nie wie, w jakim stopniu musiało ograniczyć wydawanie pieniędzy. 23% deklaruje, że cięcia w budżecie domowym nie przekraczają 500 złotych. Zaledwie 16% przepytanych kobiet oszczędza miesięcznie ponad tysiąc złotych.

Jaki sposób na oszczędzanie mają internautki? Przede wszystkim zrezygnowały z markowych, droższych produktów i decydują się coraz częściej na ich tańsze odpowiedniki - tak deklaruje 62% z nich. Niewiele mniej, bo aż 58% postawiło na wyprzedaże i promocje. Tylko 11% ankietowanych, żeby oszczędzić, licytuje na aukcjach internetowych.

Na zachodzie spadek popularności aukcji jest bardziej widoczny niż w Polsce. Możemy to zjawisko tłumaczyć faktem, że Polski e-handel dopiero się rozwija.

Mimo to, według badań Gemius z listopada ubiegłego roku zakupy przez internet preferowało aż 80% ankietowanych Polek.

Sonda
Czy kryzys wpłynął na ograniczanie Twoich wydatków?
  • Zdecydowanie tak
  • Tak, ale nieznacznie
  • Raczej nie
  • Zdecydowanie nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Mężczyźni oszczędzają w czasach kryzysu
fot. - Mężczyźni oszczędzają w czasach kryzysu
Dla porównania, aż dwie trzecie panów przyznaje się do oszczędzania z powodu kryzysu. Mężczyźni w pierwszej kolejności zrezygnowali z dużych wydatków na rozrywkę (64%), jedzenie poza domem i podróże. Najmniej liczną grupą ankietowanych są ci, którzy oszczędzają na wydatkach na fryzjera i kosmetyczkę - deklaruje to zaledwie 20% z nich.

51% kobiet z powodu kryzysu obawia się też o swoją posadę, podczas gdy taką obawę wyraża nieco mniej niż połowa mężczyzn. Paradoksalnie - jak na razie przez recesję częściej pracę tracą mężczyźni, to oni bowiem zajmują większość stanowisk w branżach najbardziej dotkniętych przez krach – ubezpieczenia, finanse i budownictwo.


Następny artykuł » zamknij

Netia zmieniła właściciela

Źródło: iWoman.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag oszczędzanietag kryzystag finanse
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031