Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Różnie o niej mówią, ale pewnie każdy nie raz zaglądał, a może i znalazł odpowiedzi na swoje pytania. Właśnie skończyła 15 lat.

Dziś trudno sobie wyobrazić wyniki wyszukiwania bez odnośnika do hasła w Wikipedii. Idea przyświecająca "wolnej encyklopedii" (wolnej, czyli bezpłatnej i niezależnej) - gromadzić dzięki pracy wolontariuszy i udostępniać (bez zysku) całą wiedzę dostępną ludzkości. Utrzymuje się z darowizn, gromadzonych przez Wikimedia Foundation.

Wyobraź sobie świat, w którym każda osoba na naszej planecie ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy - piszą twórcy Wikipedii. 

Wszystko to bez tradycyjnie rozumianych praw autorskich.

  • Wszystkie treści stworzone przez wikipedystów mogą być dowolnie kopiowane, modyfikowane i rozpowszechniane.
  • Grafiki, filmy i inne multimedia znajdujące się w Wikipedii także objęte są wolnymi licencjami lub są własnością publiczną.

Różnie o niej mówią. Że to konglomerat informacji bardzo sensownych i takich, które w ogóle nie powinny ujrzeć światła dziennego. Jedni, że trzyma poziom, jeśli chodzi o obiektywizm, inni - że administratorom nie zawsze udaje się uniknąć skrętów światopoglądowych. A jakie jest Wasze zdanie o Wikipedii?

Wszystkiego obiektywnego, Wikipedio! :)

PS. Ilustracja (oczywiście z Wikipedii) wzięła się stąd, że polskie oficjalne uroczystości obchodów piętnastolecia Wikipedii (gdzie można było spotkać kilkudziesięciu Wikipedystów z różnych dziedzin) odbyły się w Galerii Zachęta w Warszawie.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Wikipedia