Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Krok po kroku przez przetargi z influencerami, czyli na co zwrócić uwagę podczas współpracy

13-05-2024, 19:58

Eksperci Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska przygotowali praktyczny przewodnik na temat przetargów z influencerami dedykowany zarówno agencjom, jak i markom.

Krok po kroku przez przetargi z influencerami, czyli na co zwrócić uwagę podczas współpracy

Wartość influencer marketingu rośnie, z roku na rok notując imponujące wzrosty. Według najnowszego raportu State of Influencer Marketing jeszcze w 2024 roku sektor ten ma osiągnąć wartość 24 miliardów dolarów (21,1 miliarda w 2023 r.)[1]. A to może świadczyć o tym, że marki nadal chętnie inwestują w tego rodzaju działania i upatrują w nich jedną ze skuteczniejszych form promocji. Natomiast współpraca z twórcami internetowymi wiąże się również z wyzwaniami, choćby związanymi z kwestiami prawnymi.

Współpraca z influencerami – społeczność na wagę złota

Dlaczego warto inwestować we współpracę z influencerami? Przede wszystkim nierzadko mają oni wypracowane autentyczne relacje ze swoją społecznością, a to przekłada się na większe zaufanie i zaangażowanie ich obserwatorów. A to z kolei sprawia, że ich rekomendacje produktu czy usługi są wiarygodniejsze i skuteczniejsze niż np. tradycyjna forma reklamy.

Współpracując z influencerem możemy oczekiwać realizacji różnego rodzaju świadczeń takich jak: tworzenie treści, udostępnienie postów, angażowanie się w dialog z obserwatorami, a nawet współtworzenie produktów lub usług. Co więcej, twórca może zaoferować unikalne i kreatywne podejście prezentacji marki, korzystając ze swojego doświadczenia i znajomości rynku. Dlatego rozpisując przetarg na kampanię z udziałem influencera, należy zawrzeć takie elementy jak: transparentne cele, grupę docelową, kluczowy przekaz, treści zakazane i warunki współpracy. To z pewnością ułatwi cały proces i pozwoli uniknąć niedomówień względem oczekiwań – komentuje Ewa Archanowicz, Media Manager z domu mediowego Media Group, ekspertka z Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska.

Wskaźniki mierzalne, placementy i pola eksploatacji

Pozyskanie tzw. user generated contenct to jeden z głównych celów, dla których marki decydują się na współpracę z influencerami. Jak zatem sprawdzić, czy współpraca przynosi zamierzone efekty?

Decydując się na współpracę z influencerem, musimy określić nie tylko formułę wspólnego działania, ale również, a może przede wszystkim, wskaźniki mierzalne. Skuteczna współpraca opiera się na precyzyjnym zdefiniowaniu KPI, z uwzględnieniem także KPI miękkich, rozpisaniu strategii placementów reklamowych i ewentualnych pól eksploatacji wizerunku – wyjaśnia Patryk Trzaska, CEO w Falou, ekspert z Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska.

Wszystko o kwestiach prawnych

Prawa do wykorzystania powstałych w ramach współpracy utworów oraz wizerunku influencera to jedna z najważniejszych kwestii, które należy uregulować podczas określania warunków współpracy.

To twórcy, co do zasady, przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu, do rozporządzania nim oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Twórca natomiast może przenieść na inne podmioty autorskie prawa majątkowe do utworu i udzielić im licencji do korzystania z niego. Podczas zawierania umowy, należy pamiętać o dokładnym określeniu utworów, których będzie ona dotyczyć. Pomoże to uniknąć negatywnych konsekwencji prawnych, spowodowanych niewłaściwym określeniem tych zagadnień w umowie – komentuje Agnieszka Stasikiewicz, Junior Associate z Traple Konarski Podrecki i Partnerzy, ekspertka z Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska

Przewodnik zawiera także wskazówki dla podmiotów publicznych i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np. co powinno zawierać zapytanie ofertowe, jaki budżet możemy przeznaczyć na kampanię z influencerem czy jak skutecznie raportować osiągnięte cele. W poprawnym przygotowaniu przetargu pomoże również krótka checklista przygotowana przez ekspertów Grupy Roboczej Influencer Marketing IAB Polska.

Publikacja jest częścią dobrych praktyk w zakresie influencer marketingu opracowywanych w serwisie influencermarketing.org.pl. Można pobrać ją na stronie IAB >>

[1] The State of Influencer Marketing 2024: Benchmark Raport

Foto: Freepik


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *