Korzystałeś z Ammyy Admin, narzędzia zdalnego dostępu? Możesz mieć kłopoty!

13-12-2015, 02:18

Jeśli w ostatnim tygodniu października szukałeś narzędzia do zdalnego dostępu i skusiłeś się na bezpłatną aplikację Ammyy Admin, możesz mieć spore kłopoty. Jak donieśli eksperci z firmy ESET strona producenta tego rozwiązania (ammyy.com), w okresie od 26 października do 2 listopada br., infekowała odwiedzających złośliwą zawartością.

Pobierając aplikację na przełomie października i listopada 2015 roku komputer użytkownika mógł zostać zainfekowany m.in. zagrożeniem Buhtrap, które pozwala szpiegować swoje ofiary i wykradać im dokumenty oraz dane np. te dotyczące ich kart kredytowych.

Ammyy Admin to jedno z popularniejszych narzędzi, wykorzystywanych m.in. przez pracowników działów wsparcia IT wielu firm. Programy tego typu pozwalają informatykowi np. na zmianę konfiguracji poczty elektronicznej pracownika, który wyjechał w podróż służbową i znajduje się poza siedzibą firmy. Z aplikacji Ammyy Admin korzystają działy wsparcia technicznego firm, klasyfikowanych w rankingu 500 największych amerykańskich przedsiębiorstw (TOP500 Fortune). Po to rozwiązanie sięgają również rosyjskie banki. Nic dziwnego, że Ammyy Admin zwraca uwagę cyberprzestępców i to nie po raz pierwszy.

Tym razem cyberprzestępcom udało się podmienić aplikację Ammyy Admin, którą pobierali internauci odwiedzający stronę ammyy.com. W efekcie, na przełomie października i listopada 2015 roku, każdy pobierający wspomniane narzędzie, ściągał z sieci dodatkowo paczkę zagrożeń, m.in. Lurk Downloader, Corebot, Ranbyus, Netwire RAT i Buhtrap. Ostatnie z zagrożeń to znane i opisane przez ekspertów ESET w kwietniu tego roku złośliwe oprogramowanie, wykorzystywane przez twórców do szpiegowania, rejestrując wszystko co użytkownik danego komputera robi. Buhtrap przechwytuje w ten sposób dane m.in. kart kredytowych czy tokenów sprzętowych, wykorzystywanych do zabezpieczania transakcji online. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają cyberprzestępcom na kradzież pieniędzy z kont ofiar zagrożenia Buhtrap.

Autor: Karolina Skrzypczyk, Dagma.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zdalny dostęptag spywaretag ESETtag Buhtraptag Ammy Admin
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy