Konto walutowe - tańsze i bezpieczniejsze wakacje

Expander 26-05-2012, 13:10

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto otworzyć sobie rachunek walutowy z kartą. Dzięki temu nie musimy zabierać ze sobą dużej ilości waluty w gotówce. Korzystając z takiego rozwiązania, nie potrzebujemy karty kredytowej, aby np. zarezerwować hotel czy wynająć za granicą samochód. Walutę na taki rachunek możemy też tanio kupić w kantorze internetowym.

Pogoda coraz wyraźniej przypomina nam o zbliżającym się lecie. Zaczynamy więc w związku z tym planować wakacyjne podróże zagraniczne. Niestety, w tym roku na naszą niekorzyść działa słabość złotego. Podczas gdy w lipcu ubiegłego roku kurs euro wynosił ok. 4 zł, obecnie jest to ok. 4,35 zł. Tegoroczne wyjazdy na granicę mogą więc być droższe. Z tego względu warto zrobić wszystko, żeby walutę kupić jak najtaniej.

Oczywiście ci, którzy korzystają z usług biura podróży, za wycieczkę płacą w złotych. Kwestia taniego zdobycia waluty największe znacznie ma dla osób, które same organizują swój wyjazd. Za większość wydatków będą bowiem płacić w walucie. Natomiast niektóre koszty, tj. hotel czy lot, muszą być opłacone kartą. Tymczasem bankowe kursy walut nie należą do najniższych.

Czytaj także: Kolejny serwis do wymiany walut online

Istnieje jednak sposób na uniknięcie tego problemu. Część banków oferuje rachunki walutowe prowadzone w euro, dolarach lub funtach brytyjskich. Często do takiego rachunku otrzymuje się kartę. Może być ona wykorzystana nie tylko do płatności w zagranicznych sklepach czy wypłat z bankomatów, ale także do rezerwacji hotelu, lotu czy wynajęcia samochodu.

Oczywiście na takim rachunku musimy zapewnić odpowiednią kwotę waluty. Zwykle nie warto jej kupować od banku, gdyż tam kursy nie należą do najniższych. Lepiej skorzystać np. z kantorów internetowych. Takie instytucje często oferują kursy znacznie korzystniejsze od tych bankowych. Oczywiście walutę można kupić też w tradycyjnym kantorze i wpłacić ją na konto w kasie banku.

Otwarcie konta walutowego i wyrobienie do niego karty jest nie tylko opłacalne, ale także znacznie bezpieczniejsze niż zabranie na wakacje waluty w gotówce. Tam, gdzie są turyści, zwykle są również złodzieje. Osoby, które korzystają z karty, mogą jednak czuć się bezpiecznie, gdyż nawet jeśli złodziej ukradnie im portfel, to nie wypłaci pieniędzy, bo nie będzie znał PIN-u. Gdy natomiast będziemy potrzebowali gotówki, to możemy ją wypłacić z bankomatu. Co ciekawe, wiele tego rodzaju kart pozwala dokonywać takich wypłat bez prowizji.

Czytaj także: GiełdaWalut.pl walczy o rynek kantorów internetowych


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy