Koniec wirusów, jakie znamy?

redakcja 29-04-2005, 20:26

Podczas poświęconej bezpieczeństwu sieciowemu konferencji Infosecurity Europe, która zakończyła się wczoraj w Londynie, eksperci byli zgodni: czas wirusów, jakie znamy, dobiega końca. Robaki internetowe w poczcie elektronicznej odchodzą do lamusa.

Zdaniem specjalistów teraz należy się za to spodziewać rozwoju wirusów typu spyware.

Dan Hubbard, dyrektor Websense Security Labs stwierdził, że liczba wirusów rozsyłających się jako załączniki do e-maili spada. Według Hubbarda trend ten będzie się utrzymywać. Choć nie należy się spodziewać że takie wirusy znikną całkowicie, to sytuacja w znacznej części wydaje się być opanowana.

Podobnego zdania jest Larry Bridwell z ICSA Labs: "Patrząc na historię wirusów, porównałbym ją do oceanu. Stojąc na brzegu oceanu w Kalifornii można zobaczyć nadciągające fale, które stają się coraz większe, zanim rozbiją się o brzeg. Ludzie zawsze będą surfować na nadchodzących falach".

Internauci zdążyli już dobrze poznać stare mechanizmy infekcji, więc - pozostając w marynistycznej konwencji, którą wybrał Bridwell - "fale rozbiły się o brzeg". Ludzie którzy tworzą wirusy e-mailowe nie zaprzestaną jednak swojej działalności, zmienią tylko jej formę. "Te fale nie znikną, woda wraca do morza" - ciągnie Bridwell. "Ludzie będą pływać na następnej wielkiej fali".

Tą "falą" ma być spyware, który - jak powiedział Pete Simpson z firmy ThreatLab - "zdecydowanie był głównym tematem konferencji".

Pozostaje mieć nadzieję, że z tym problemem internet poradzi sobie szybciej, niż z mailowymi robakami, które przecież wciąż plenią się w sieci. A potem przyjdzie nowe, nieznane...

Następny artykuł » zamknij

Reklamy w RSSach

Źródło: ZDNet / 4Press
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag spywaretag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031