Koniec monopolu Poczty Polskiej od 2013 r. Rząd przyjął projekt ustawy

25-09-2012, 15:18

Od stycznia 2013 roku mogą nastąpić istotne zmiany na rynku pocztowym. Pierwszym, co zauważymy, będzie zniknięcie listów bez dociążających blaszek. Poczta Polska straci monopol na przesyłki do 50 g, ale to nie jedyna istotna zmiana. Nowa definicja usług pocztowych i usługi powszechnej wydaje się istotniejsza.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy Prawo pocztowe, która liberalizuje rynek usług pocztowych zgodnie z dyrektywami unijnymi. Zmiany mogą wejść w życie od 1 stycznia 2013 roku.

Na mocy nowego prawa wszystkie firmy świadczące usługi pocztowe będą miały równy dostęp do rynku usług pocztowych. Wystarczy wpis do rejestru operatorów pocztowych w UKE. Nie trzeba już będzie występować o zezwolenie.

Są jeszcze inne istotne zmiany:

  • Usługą pocztową nie będzie cały proces – od nadania przesyłki do jej doręczenia. Oznacza to, że firmy działające na rynku pocztowym będą mogły się specjalizować np. tylko w doręczaniu.
  • Zmieni się definicja usług powszechnych, tj. takich, które dla dobra wspólnego muszą być świadczone w sposób jednolity i po przystępnych cenach. Państwo, tak jak i dziś, będzie nam gwarantowało, że w całym kraju przez pięć dni w tygodniu będzie można nadać i odebrać listy do 2 kg i paczki do 10 kg, a także odebrać paczkę z zagranicy do 20 kg. Gwarancją tą nie będą już objęte przesyłki reklamowe ani przesyłki nadawców masowych.
  • Przez pierwsze trzy lata od wejścia w życie ustawy do świadczenia usług powszechnych będzie zobowiązana Poczta Polska SA. Potem operator wybierany będzie w drodze konkursu na kolejnych 10 lat.
  • Na wypadek, gdyby świadczenie usług powszechnych okazało się nieopłacalne, powstanie fundusz kompensacyjny, na który złożą się wszystkie firmy pocztowe świadczące usługi powszechne lub podobne, z punktu widzenia klienta, do tych usług. Jeśli to nie wystarczy – do usług powszechnych dopłaci budżet. Dopłaty nie zostaną jednak uruchomione automatycznie. UKE musi najpierw zweryfikować, czy poniesione przez operatora wyznaczonego koszty świadczenia usług powszechnych stanowią nieuzasadnione obciążenie finansowe dla tego operatora.

Sonda
Czy Poczta Polska jest gotowa na wolny rynek?
  • tak
  • nie
  • a kogo to obchodzi?
wyniki  komentarze

Fundusz kompensacyjny nie jest nowatorskim rozwiązaniem w skali UE. Większość z krajów członkowskich, które wdrożyły już przepisy dyrektywy, wykorzystuje taki fundusz. Są też państwa dopłacające do usługi powszechnej z budżetu lub mieszające dofinansowanie z budżetu i funduszu.

Projektem prawa pocztowego zajmie się teraz Sejm.

Co prawda, Najwyższa Izba Kontroli kwestionuje zdolność Poczty Polskiej do konkurowania na wolnym rynku, ale w ostatnim czasie Poczta całkiem nieźle radziła sobie z wprowadzaniem innowacyjnych usług, a ostatnie badania UKE potwierdziły poprawę jej terminowości w obrocie paczkami. Niewątpliwie liberalizacja rynku będzie impulsem do dalszych usprawnień. 

Czytaj: Poczta Polska atakuje rynek kurierski - ceny usług spadły nawet o 50%


Źródło: MAC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930