Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Yahoo! China winne jest rozpowszechnianiu nielegalnej muzyki - uznał sąd w Pekinie i utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w mocy. To przełomowe w Chinach rozstrzygnięcie.

Sąd drugiej instancji w Chinach uznał, że lokalna filia portalu Yahoo!, poprzez wyniki wyszukiwania, winna jest rozpowszechnianiu nielegalnej muzyki. Internauci szukając określonych treści, korzystali z linków proponowanych przez wyszukiwarkę Yahoo!, a te prowadziły wprost do stron zawierających pirackie nagrania.

Pozew trafił w kwietniu do chińskiego sądu z powództwa Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), gdzie zapadł wyrok korzystny dla firm muzycznych. Yahoo!, niezadowolone z wyroku, odwołało się do sądu drugiej instancji. Argumentując, że portal nie może ponosić odpowiedzialności za treści stron, do których prowadzą linki umieszczone w wyszukiwarce, Yahoo! wnosił o oddalenie powództwa.

Sąd nie przychylił się do tego tłumaczenia i podtrzymał wyrok, na mocy którego portal będzie musiał wypłacić odszkodowanie firmom muzycznym w wysokości 210 tysięcy juanów (20 tysięcy euro).

Korzystny dla firm fonograficznych wyrok jest wynikiem zmiany prawa, jaka miała miejsce w Chinach w 2006 roku. Wcześniej bowiem analogiczny pozew przeciwko największemu chińskiemu portalowi Baidu.com, został przez sąd odrzucony, mimo uznania udziału firmy w nielegalnym procederze.

Wyrok pekińskiego sądu może mieć spore znaczenie dla całego chińskiego rynku muzycznego. IFPI szacuje, że aż 99% ściąganej z internetu muzyki narusza prawa autorskie. Duży w tym udział mają dwa najwięksi gracze - Baidu oraz Yahoo! China.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IFPI