Komputronik osiągnie miliard przychodu?

07-11-2011, 18:11

Według najnowszej prognozy w tym roku obrachunkowym Komputronik SA zanotuje około 40-procentowy wzrost zysku netto, czemu będzie towarzyszyć ponad 17-procentowy wzrost przychodów. W okresie od 1 kwietnia 2011 roku do 31 marca 2012 roku zysk Komputronik SA ma sięgnąć 12,7 mln zł, a zakładana wartość sprzedaży przekroczy 930 mln zł.

Jednocześnie przychody całej Grupy Komputronik mają - po raz pierwszy w jej historii - przekroczyć 1 mld zł (przy 14,6-milionowym zysku netto). Zarówno sam Komputronik SA, jak i cała grupa, osiągną wysokie zyski w III kwartale (ponad 7 mln zł), co pozwoli na odrobienie strat po pierwszym kwartale i zakończenie półrocza z dobrymi wynikami zysku netto w wysokości: 6,1 mln zł (Komputronik SA) oraz 1,4 mln zł (Grupa Komputronik).

- Analitycy są zgodni, że w kolejnych dwóch latach polski rynek IT czeka stabilny, choć raczej jednocyfrowy rozwój. Podobnie będzie w przypadku Komputronik SA, z tą różnicą, że mamy nieco większe oczekiwania dotyczące dynamiki przychodów oraz znacznie lepsze prognozy odnośnie rentowności. Już teraz widać, że zapowiadane i przeprowadzone przez nas działania, zwłaszcza dotyczące nowych usług informatycznych, optymalizacji rentowności sieci salonów oraz rozwój sprzedaży w nowych obszarach, przynoszą oczekiwane rezultaty. Tegoroczna wypłata dywidendy jest pewnym prognostykiem, że w najbliższych latach Spółka będzie w fazie dojrzałości, co będzie wiązać się z regularną wypłatą dywidendy w znacznie większych wartościach - mówi Wojciech Buczkowski, Prezes Zarządu Komputronik SA.

Czytaj też: Komputronik: rośnie rola usług na rynku salonów komputerowych

Według analityków IDC wartość sprzedaży na rynku IT w Polsce w 2011 roku wyniesie 9,7 mld dol. To oznacza 5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak podkreśla Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, ten segment gospodarki rozwija się między innymi dzięki niższemu, w porównaniu z Europą Zachodnią, poziomowi nasycenia rynku komputerami osobistymi. Kolejne czynniki, które dobrze wpływają na sprzedaż, to rosnąca siła nabywcza Polaków i relatywnie niewielki poziom informatyzacji przedsiębiorstw. Zwłaszcza małe i średnie firmy są zmuszone do inwestowania w sprzęt i usługi informatyczne, aby zwiększać swą konkurencyjność. Agencja zwraca przy tym uwagę, że postępująca prywatyzacja przedsiębiorstw oznacza odblokowanie decyzji o wdrażaniu rozwiązań IT w celu podniesienia konkurencyjności.

Prognoza Komputronik SA została sporządzona w oparciu o budżet na 2011/2012 rok, uwzględniający realne wzrosty w stosunku do wyników osiągniętych w roku ubiegłym. Założone wzrosty sprzedaży realizowane mają być głównie na rynku krajowym. Prognoza zakłada jednak dalszą ekspansję na rynkach zagranicznych i stopniowe zwiększanie udziału przychodów ze sprzedaży eksportowej w całości przychodów. W prognozie wyników finansowych założono, że do końca roku obrachunkowego nie wystąpią istotne zmiany mające wpływ na rynek, na którym Komputronik SA prowadzi działalność.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy