Komputery, mężczyźni i kobiety

10-04-2008, 15:17

Różnice między poziomem świadomości odnośnie bezpieczeństwa komputerowego między kobietami, a mężczyznami okazały się mitem - wynika z najnowszego badania firmy Kroll Ontrack. W przypadku problemów z komputerami kobiety wpadają w panikę, a mężczyźni w szał, ale poza tym ich wiedza techniczna jest w większości badanych przypadków zbliżona.

Firma, która zleciła przeprowadzenie ankiety zajmuje się m.in. odzyskiwaniem i kasowaniem danych dlatego też pytania dotyczyły przede wszystkim tej właśnie tematyki. Sondaż przeprowadzono w lutym br. w formie ankiety internetowej i wzięło w nim udział prawie 700 respondentów - 374 mężczyzn i 323 kobiet. Grupa nie jest reprezentatywna, dlatego wyniki tego badania należy potraktować z przymrużeniem oka :)

Jak wynika z badania, blisko 90 proc. mężczyzn i 80 proc. kobiet biorących udział w ankiecie i korzystających na co dzień z komputerów, straciło kiedyś dane komputerowe. Co ciekawe, ponad połowie z nich udało się odzyskać stracone informacje. Badacze wskazują, że zachowania i wiedza techniczna mężczyzn, zarówno przed jak i po utracie danych są niemal identyczne z poziomem wiedzy i zachowaniami kobiet w analogicznych sytuacjach.

Panie nie dość, że równie sprawnie zabezpieczają się przed utratą danych, to wiedzą równie dobrze jak mężczyźni co robić, gdy zabezpieczenia zawiodą i utracą informacje - obie grupy w pierwszej kolejności decydują się na zastosowanie oprogramowania do samodzielnego odzyskiwania danych.

Większość kobiet i mężczyzn nawet podobnie reaguje straciwszy dane - wpada w szał, przy czym kobiety znacznie częściej niż mężczyźni krzyczą na swoje komputery, podczas gdy mężczyźni przyznają się do stosowania wobec nich siły fizycznej.

Najczęściej tracone dane, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety biorące udział w ankiecie, to zdjęcia cyfrowe, na drugim miejscu znajdują się dokumenty firmowe, a na trzecim prace naukowe. Kolejność w tym "rankingu straconych danych" była taka sama dla obu płci.

Co istotne, ponad 70 proc. badanych mężczyzn i kobiet jest świadomych możliwości utraty danych. Zabezpieczają się przed taką sytuacją tworząc kopie zapasowe informacji.

 


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Kroll Ontrack
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy