Komisja wymusi instalację innych przeglądarek?

27-01-2009, 18:41

Może się tak stać, jeśli Microsoft nie będzie w stanie udowodnić, że instalowanie przeglądarki Internet Explorer wraz z systemem operacyjnym nie narusza konkurencji i interesów europejskich konsumentów.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające wobec Microsoftu, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy instalowanie przez firmę wraz z systemem operacyjnym Windows przeglądarki internetowej nie narusza europejskiego prawa w zakresie konkurencji. Jak informowaliśmy w połowie stycznia, KE jest zdania, że ogranicza to wybór klientów, przez co umacnia pozycję koncernu z Redmond na Wspólnym Rynku.

Ponieważ systemy operacyjne Microsoftu instalowane są najczęściej, instalacja na komputerach przeglądarki tejże firmy może skutecznie ograniczyć konkurencję na rynku.

Microsoft jest zdania, że Bruksela będzie chciała zmusić producentów sprzętu komputerowego do instalowania na nowych urządzeniach przeglądarek wytwórców innych niż Microsoft. Już teraz klienci mają wolny wybór, jeśli chodzi o przeglądarkę internetową, jednak gdy otrzymują komputer z zainstalowanym oprogramowaniem, część z nich rezygnuje z alternatywnej przeglądarki.

Dlatego też Komisja może zmusić producentów, by przed instalacją programów na twardym dysku, pytali klientów, jaką przeglądarkę sobie życzą. Możliwe jest także, że klienci będą otrzymywać przeglądarki kilku firm i sami w domu będą dokonywać wyboru.

Firma jest zdania, że Unia Europejska dążyć będzie do nałożenia na Microsoft kolejnych wysokich kar finansowych. Oficjalną odpowiedź koncernu poznamy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, później spodziewać się można przesłuchań, których celem będzie ustalenie stanu faktycznego - podaje serwis ZDNet.


Źródło: ZDNet
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31