Kolejny sprzedawca muzyki przeciwko DRM

19-03-2007, 13:37

Większość problemów z odsłuchiwaniem utworów zakupionych w sklepach online jest spowodowana przez antypirackie technologie DRM, które najzwyczajniej zniechęcają do kupowania legalnych w Sieci - mówią przedstawiciele Musicload, jednego z największych europejskich sklepów z muzyką online.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przedstawiciele Musicload twierdzą, że aż 75% wszystkich zgłoszeń klientów dotyczących problemów technicznych, dotyczy właśnie problemów spowodowanych przez rozwiązania DRM.

Problemu nie można lekceważyć. Musicload zaznacza, że to wytwórnie muzyczne życzą sobie DRM, ale koszty wynikające z problemów z tą technologia (choćby koszty obsługi serwisowej) są przenoszone na sprzedawców detalicznych. Przedstawiciele Musicload uważają również, że DRM generalnie hamuje sprzedaż legalnych plików mp3 w internecie, a brak interoperacyjności jest wobec klientów nieuczciwy.

Zauważmy, że to nie pierwszy raz, gdy przedstawiciele dużego sklepu online krytykują DRM. Na początku lutego rozwiązania DRM zostały skrytykowane przez Steve'a Jobsa, szefa firmy Apple. Jobs w głośnym artykule opublikowanym na głównej stronie Apple stwierdził, że DRM utrudnia użytkownikom odsłuchiwanie muzyki i powoduje niezdrowe podziały na rynku. Szef Apple stwierdził również, iż wbrew poglądom wydawców technologia ta wcale nie chroni przed piractwem.

Sklep iTunes jak na razie nic w swojej polityce nie zmienił, ale inne sklepy już odcinają się od DRM poprzez podpisywanie umów z wydawcami i artystami niezależnymi. Na taki krok zdecydował się już sklep eMusic. Sklep Aime Street podpisał nawet z dość znanymi artystami umowy na dostarczanie muzyki bez DRM. Musicload również zaczął oferować muzykę niezależną i już zaobserwował 40% wzrost sprzedaży u tych artystów, którzy potrafią zrezygnować z uciążliwych dla użytkowników technologii.

W grudniu ubiegłego roku Blue Note Records (dział EMI) ogłosiła, że jedna piosenka autorstwa Nory Jones (znanej piosenkarki pop-jazzowej) zostanie udostępniona w serwisie Yahoo jako plik mp3 bez DRM. Spodziewano sie wtedy, że wielkie wytwórnie są już blisko porzucenia kontrowersyjnych zabezpieczeń, jednak późniejsze stanowisko wytwórni wobec wypowiedzi Steve'a Jobsa raczej oddaliło te nadzieje.

Następny artykuł » zamknij

EDGE trzykrotnie szybciej


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.