Kod źródłowy gier z Jedi uwolniony w hołdzie dla LucasArts

05-04-2013, 10:23

Studio Raven opublikowało kod źródłowy dwóch gier nawiązujących do Gwiezdnych Wojen. To rodzaj hołdu dla studia LucasArts, które decyzją Disneya zaprzestało produkcji własnych gier.

Wczoraj Dziennik Internautów informował, że Disney będący nowym właścicielem producenta Gwiezdnych Wojen zdecydował o zaprzestaniu produkcji gier przez LucasArts i ograniczeniu się do sprzedawania licencji na gry. Nie była to decyzja całkiem zaskakująca, niemniej oznacza koniec jednego z zasłużonych producentów gier.

Raven uwalnia kod źródłowy

W tej sytuacji studio Raven postanowiło zrobić coś, o co już w przeszłości było proszone. Opublikowało kod źródłowy komponentów dwóch gier związanych z Gwiezdnymi Wojnami. Chodzi o tytuły Jedi Knight II: Jedi Outcast oraz Jedi Academy. Klikając w linki, zostaniecie odesłani na serwis SourceForge, gdzie opublikowano kod.  

Wspomniane gry były wydane wspólnie przez LucasArts i Activision w latach 2002 i 2003. Oferowały tryb rozgrywki dla jednej i wielu osób, ale udostępniony kod dotyczy tylko trybu jednego gracza.

- Raven jest zasmucony, słysząc o zamknięciu LucasArts - powiedzieli przedstawiciele studia w komentarzu dla Kotaku. - Jako podarunek dla ciągle lojalnej bazy fanów naszych gier Jedi oraz dla pamięci LucasArts udostępniamy kod źródłowy do obu gier dla ludzi, by się nim cieszyli i bawili.

zrzut

Co ważne, kod źródłowy firmy Raven został nie tylko opublikowany, ale dosłownie uwolniony. Udostępniono go bowiem na warunkach licencji GNU GPLv2, co umożliwia nie tylko przeglądanie kodu i uczenie się na jego podstawie, ale również wykorzystywanie kodu w innych grach. Nie jest tajemnicą, że oferta gier jest słabą stroną wolnego oprogramowania, ale im częściej producenci będą udostępniać społeczności efekty swojej pracy, tym większa jest szansa na stworzenie udanych i absolutnie darmowych gier.

Sonda
Czy korzystasz z gier wydanych jako open source?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Po ciemnej stronie praw autorskich

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie oznacza to automatycznie wskrzeszenia gier o Jedi w wersji na Linuksa, na co wiele osób liczy. Raven tylko oddaje kod, resztę musi zrobić społeczność open source. Trzeba się też liczyć z własnością intelektualną producenta Gwiezdnych Wojen, która teraz jest kontrolowana przez Disneya, będącego raczej po tej ciemnej stronie praw autorskich.

Niezależnie od tego twórcy otwartych gier mogą wykazać się innowacyjnością, bo przecież tytuł i fabuła nie muszą być związane z zakonem Jedi, a zamiast "miecza świetlnego" można wprowadzić do gry "laserowe szpady". Wyobraźnia graczy dopowie resztę, a ostatecznie chodzi tylko za zapewnienie dobrej zabawy. 

Czytaj także: Gwiezdne Wojny w rękach Disneya, czyli po ciemnej stronie praw autorskich


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930