Kobiety trzymają rękę na pieniądzach w biznesie

02-08-2011, 18:56

To kobiety trzymają rękę na finansach polskich firm - pokazują badania GFK Polonia wykonane na zlecenie BRE Banku. W ponad połowie przedsiębiorstw to właśnie panie odpowiadają za relacje z bankiem i bieżącą obsługę finansową. Polskie księgowe, dyrektorki finansowe czy panie prezes za swoje wzorce przedsiębiorczości uważają Jolantę Kwaśniewską, Krystynę Jandę, Bożenę Walter i Hillary Clinton.

Sonda
Windows Phone zdoła odebrać rynek Androidowi?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Stereotyp każe kojarzyć finanse i zarządzanie ze światem mężczyzn. Tymczasem dzisiaj to przede wszystkim kobiety trzymają rękę na finansowym pulsie polskich przedsiębiorstw, kontrolując i opracowując wydatki. Kobiety stanowią już 64 proc. zatrudnionych na stanowiskach związanych z finansami – pokazują badania GFK Polonia wykonane na zlecenie BRE Banku. Potwierdzają to przedstawiciele banków.

- Nasza codzienna praktyka potwierdza wynik badania. Około 3/4 osób, z którymi na co dzień mamy do czynienia i z którymi współpracujemy w zakresie obsługi finansowej, to kobiety – mówi Dariusz Nalepa nadzorujący obszar bankowości korporacyjnej dla największych firm w BRE Banku

Bardziej szczegółowe badania wykazują, że podczas gdy wyższe stanowiska, pozycje dyrektorów, właścicieli i prezesów wciąż są zarezerwowane głównie dla mężczyzn (80 proc.), takie stanowiska, jak księgowy czy kierownik ds. finansowych, rzeczywiście zdominowane są przez kobiety. Wśród głównych księgowych niemal 90 proc. to kobiety.

Pracowite i dokładne, ale mało przedsiębiorcze

Kobiety na stanowiskach kierowniczych w finansach
fot. BRE Bank - Kobiety na stanowiskach kierowniczych w finansach
 BRE Bank, który obecnie obsługuje ponad 13 tys. firm, przeprowadził badanie jakościowe dotyczące stanowisk odpowiedzialnych za finanse w firmie. Podmiotem badania były główne księgowe oraz dyrektorki ds. finansowych. Obie grupy były zdania, że dzięki swojej pracy odniosły sukces zawodowy, nie wszystkie mogły jednak nazwać siebie kobietami przedsiębiorczymi. Dlaczego?

Główne księgowe podkreśliły przede wszystkim, że określenie to zarezerwowane jest raczej dla kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą, posiadających własne firmy lub zasiadających w zarządzie. W ich mniemaniu skala pracy, jaką wykonują, jest zbyt mała, by móc przypisać im taką cechę - nie ma w niej miejsca ani na innowacyjność, ani na wiele swobody w działaniu: sposób rozwiązywania problemów jest ściśle określony przez reguły prawne i nie pozostawia wiele pola na własne pomysły. Ich praca nie staje się jednak przez to łatwiejsza – księgowe muszą być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie, muszą odznaczać się pewnymi fundamentalnymi cechami: dokładnością, skrupulatnością, analitycznym myśleniem, a wykonywane przez nie obowiązki są żmudne i wymagają niezwykłej cierpliwości.

Kobiety trzymają rękę na pieniądzach w biznesie
fot. BRE Bank - Kobiety trzymają rękę na pieniądzach w biznesie
W opozycji do tego stanowiska stoi funkcja dyrektora finansowego – tutaj już panie podkreśliły wagę myślenia nowymi torami, w niekonwencjonalny sposób. Kobiety zarządzające finansami firm częściej były skłonne nazwać siebie przebojowymi i wyróżniającymi się z otoczenia. Niezależnie jednak od swojej pozycji, kobiety wymieniły kilka cech, które ich zdaniem niezbędne są w pracy związanej z finansami: odpowiedzialność, decyzyjność, zdecydowanie, otwarcie na wiedzę i ambicja. Zgodziły się także w jednym: kobiety powinny mieć coraz większe aspiracje, pewność siebie i nie powinny bać się marzyć.

Skłonność do ryzyka nie ma płci

Badane kobiety były zgodne - mężczyźni wciąż mają łatwiejszą drogę zawodową. Panowie są faworyzowani, częściej promowani i szybciej robią karierę. Główny powód takiego traktowania pozostaje niezmienny: macierzyństwo i obowiązki rodzinne, które dużo mocniej zajmują kobiety. Badane przyznały, że takie traktowanie jest bezpodstawne – paniom nie brakuje przecież ani wiedzy (często są nawet lepiej wykształcone od mężczyzn), ani ambicji. Uważają się ponadto za bardzo otwarte, kreatywne, obdarzone większą inteligencją emocjonalną i posiadające typowo kobiecą intuicję.

Na początku 2011 roku na 106 członków zarządu spółek notowanych na WIG20 przypadało jedynie sześć kobiet, w tym tylko jedna na stanowisku prezesa. Jednak sytuacja i tak jest o niebo lepsza niż jeszcze dwa lata temu: wtedy na 373 firmy notowane na giełdzie tylko dwunastoma kierowały panie. Dzisiaj przy ponad 400 spółkach publicznych pozycją prezesa szczyci się już dwadzieścia pięć. Czołowymi przykładami mogą być Małgorzata Kołakowski (ING BSK) czy Karina Wściubiak-Hankó (Alchemia).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031