KIG chce wolnego rynku pocztowego

31-08-2010, 18:26

Krajowa Izba Gospodarcza z niepokojem obserwuje działania legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury związane z uchwaleniem ustawy Prawo pocztowe. Zdaniem KIG nowe przepisy mogą nadmiernie obciążyć finansowo operatorów niezależnych.

Według KIG nowe przepisy ograniczą także dostęp do świadczenia pełnego zakresu usług pocztowych poprzez wyłączenie niektórych ich typów z katalogu usług uznanych za powszechne. Proponowane przez resort infrastruktury zmiany mogą negatywnie wpłynąć na budowanie wolnego rynku usług pocztowych.

>> Czytaj też: Poczta Polska odzyskuje klientów

Sonda
Rynek pocztowy powinien być uwolniony:
  • Już teraz
  • W 2011
  • W 2013
  • W ogóle nie powinien być uwalniany
wyniki  komentarze

Zdaniem KIG polski rynek usług pocztowych wymaga pełnego otwarcia dla prywatnych firm. Monopol Poczty Polskiej może przynieść gospodarce więcej szkód niż przystąpienie do konkurencyjnej walki o klienta. Obecnie Poczta Polska jest jedynym operatorem świadczącym powszechne usługi pocztowe, posiadającym w dalszym ciągu status państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.

Zgodnie z dyrektywa unijną uwolnienie rynku pocztowego powinno nastąpić do 31 grudnia 2010 roku. Polska skorzystała z możliwości wydłużonej ochrony państwowego monopolisty, która trwać będzie do końca 2012 r.

Jeszcze w lipcu informowaliśmy w Dzienniku Internautów o boju, który toczy Integer z Pocztą Polską w sprawie przesyłek do 50 g. W przypadku korespondencji do 50 g cena minimalna, której muszą żądać inni operatorzy, jest 2,5 razy wyższa od ceny Poczty Polskiej za list priorytetowy w najniższej kategorii wagowej.

>> Czytaj też: (akt.) Czerwień uratuje Pocztę Polską?

W opinii Krajowej Izby Gospodarczej rząd powinien dążyć do stworzenia warunków prawnych, które wpłyną na poprawę jakości usług pocztowych. W przypadku wejścia w życie rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury osiągnięcie tego celu może być znacznie utrudnione.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy