Kiedy rekrutować pracowników?

10-06-2014, 16:47

Tylko bardzo doświadczony lider potrafi prawidłowo określić, kiedy jest właściwy moment na zatrudnienie pracowników. Nie, wcale nie wtedy, kiedy brakuje ludzi do wykonania kluczowych zadań.

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Podstawowy błąd pojawia się jeszcze przed samym procesem zatrudniania. Niektóre firmy wcale nie potrzebują dodatkowych pracowników - przyjmując ich, są niegospodarne i narażają się na duże koszty.

Nie szalej z rekrutacją

Jeśli w firmie brakuje rąk do pracy, warto najpierw skupić się na poprawie funkcjonowania samego biznesu. Usprawnienie niektórych procesów i poprawa produktywności dotychczasowych pracowników może sprawić, że nagle dodatkowa rekrutacja okaże się zbędna.

Nie przesadź z oszczędnościami

Z drugiej strony, skupianie się na oszczędnościach i unikanie zatrudniania kolejnych pracowników także jest błędem i to potencjalnie kosztownym. Mniejsza ilość zasobów ludzkich zwykle oznacza, że firma nie będzie w stanie podołać dużym zleceniom, które przypadną konkurencyjnym graczom.

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której firma stara się oszczędzić niemal każdą wpływającą na jej konto złotówkę. Działanie takie bardzo ogranicza potencjalny rozwój i podcina skrzydła dotychczasowym pracownikom, którzy mogą narzekać na brak ciekawych perspektyw w firmie. 

Policz, czy stać Cię na pracownika

Zatrudnianie powinno odbywać się przy uwzględnieniu aktualnego stanu finansowego firmy. Czy stać Cię nie tylko na koszty zatrudnienia, ale też na ryzyko nietrafionej rekrutacji? Źle dobrany pracownik może przynieść firmie wiele złego - od niepotrzebnych kosztów poczynając, na ujawnieniu wewnętrznych tajemnic kończąc.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Zapisz się na newsletter dla startupów:Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zatrudnienietag startupytag rekrutacjatag poradytag lidertag biznes
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031