Kiedy należy wymienić kask motocyklowy i inne części odzieży?

17-09-2020, 09:37

Większość motocyklistów i producentów kasków motocyklowych zaleca wymianę kasku co pięć lat. Ta niepisana, ogólnie przyjęta zasada nie bierze jednak pod uwagę jakości kasku oraz tego, w jaki sposób motocyklista traktuje swój sprzęt. Czy w takim razie powinniśmy wymieniać kaski oraz odzież motocyklową? Jak często? Czy należy to zrobić bezpośrednio po wypadku? Dowiedzmy się wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć na temat żywotności odzieży i kasków motocyklowych.

Co stoi za wymogiem wymiany kasku motocyklowego?

Odzież motocyklowa, do której zaliczyć możemy również kaski, podlega naturalnemu procesowi, jakim jest zużywanie się i powolne psucie.

Kaski pomimo swojej wytrzymałej budowy tracą z biegiem czasu swoją skuteczność, której spadek wynika z następujących czynników:

  • czasu użytkowania przez motocyklistę,
  • niedbałego konserwowania przez użytkownika kasku,
  • początkowej jakości wykonania sprzętu.

Te trzy czynniki definiują prawdopodobną żywotność kasku, umożliwiając tym samym łatwe domyślenie się, iż wcześniej ustalona zasada pięciu lat jest jedynie przybliżonym, mało miarodajnym terminem. Tak samo, jak nasz motocykl, kask zużywa się poprzez jego częste używanie, spędzone godziny na trasie i przejechane dziesiątki kilometrów. Dlatego też rekomendowany czas wymiany nie jest czysto definiowanym obowiązkiem, ponieważ motocyklista, który dobrze konserwuje swój sprzęt, może być pewien, że sprosta z łatwością próbie czasu.

odzież motocyklowa

Czy wymiana kasku powypadkowego jest wymagana?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kaski i odzież motocyklowa same w sobie nie są niezniszczalnymi produktami, co więcej są one zazwyczaj jednorazowym środkiem ochronnym, którego zużycie związane z upływem czasu odejmuje całkowitą skuteczność, zagrażając życiu lub zdrowiu.

Wymiana kasku motocyklowego po wypadku powinna być przez nas podjęta w jak najszybszym czasie. Oczywiście, zdarzają się wypadki, w których motocyklista ma szczęście związane z nieuderzeniem się w głowę, ale nawet w takich sytuacjach nie wolno zapominać o ocenie trwałości poszczególnych elementów wewnątrz i na zewnątrz kasku.

Odzież motocyklowa i jej wymiana

Inne części odzieży motocyklowej, niezwiązane bezpośrednio z kaskami również powinny być weryfikowane pod względem trwałości tworzyw, z jakich są wykonane. Często zdarza się, że spodnie motocyklowe lub kurtki muszą być zszyte lub zacerowane przez lekkie rozerwanie materiału, jednakże nie jest to stuprocentowa, skuteczna naprawa.

Odzież ma na celu ochronę motocyklisty - materiały użyte podczas produkcji mają zadbać o komfort podczas jazdy, jak i uniknięcie możliwych, dotkliwszych urazów w trakcie wypadku. Dlatego, jeśli odzież jest w widoczny sposób uszkodzona lub materiały, z których została wykonana, zaczną tracić na swojej pierwotnej jakości, dobrym pomysłem będzie wymiana odzieży na lepszy, trwalszy i co najważniejsze bezpieczniejszy odpowiednik.

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa

Odpowiednia konserwacja, dbanie o swoją odzież i kask - to podstawa wydłużenia żywotności swojego sprzętu. Jeśli jednak widzimy, iż ząb czasu powoli dobiera się do naszego odzienia, warto zastanowić się nad wymianą ekwipunku w niedalekiej przyszłości.

Podjęcie szybkiej i logicznej reakcji związanej z wymienieniem kasku motocyklowego i innych części odzieży to nie tylko inwestycja w przyszłość, ale także i w bezpieczeństwo, które na drodze powinno być jednym z największych priorytetów.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag odzież motocyklowatag odzieżtag nolstag motocykl
To warto przeczytać

fot. pixabay

fot. Kaspersky
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: