KE: Obniżymy stawki za połączenia o 70 procent

29-06-2008, 17:21

Komisja Europejska nie ustaje w staraniach o obniżanie kosztów połączeń telefonicznych. Najnowszy projekt rozporządzenia powinien doprowadzić do cięć stawek w telefonii komórkowej nawet o 70 procent w ciągu 3 lat.

Komisja Europejska przedstawiła projekt zalecenia w sprawie konwergencji stawek za zakańczanie połączeń w Europie, której celem ma być znaczne obniżenie kosztów rozmów w sieciach komórkowych. KE będzie chce do tego doprowadzić przede wszystkim poprzez znaczne obniżenie stawek MTR, czyli za zakańczanie połączeń w innej sieci.

Obecnie stawki te są zróżnicowane w państwach członkowskich UE i wahają się od 2 eurocentów na Cyprze do 18 eurocentów w Bułgarii. Jednocześnie są znacznie wyższe niż w przypadku zakańczania połączeń w sieciach stacjonarnych, gdzie średnia stawka wynosi 0,57 eurocenta za minutę.

Komisja jest zdania, że takie dysproporcje zakłócają konkurencję nie tylko między operatorami sieci komórkowych z różnych krajów, ale także z sieciami telefonii stacjonarnej. Działania podjęte przez KE mają doprowadzić do zbliżenia wysokości stawek na tych dwóch rynkach telekomunikacyjnych.

Viviane Reding, komisarz odpowiedzialna za społeczeństwo informacyjne, oczekuje aż 70-procentowej redukcji stawek w telefonii komórkowej w perspektywie najbliższych trzech lat. Obecnie rozpoczęte konsultacje w sprawie projektu rozporządzenia potrwają do 3 września br. Zakłada ono m.in. ujednolicenie metod obliczania MTR, a także wspólną metodologię kosztów.

Oprócz działań podejmowanych na szczeblu unijnym, polski Urząd Komunikacji Elektronicznej konsekwentnie realizuje założenia strategii na rynku telekomunikacyjnym, zgodnie z którą stawki MTR mają spaść do około 15 groszy za minutę w 2010 roku (obecnie wynoszą ok. 34 groszy).


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Viviane Redingtag MTRtag Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy