KE: 127,5 mln euro kary dla Telekomunikacji Polskiej

23-06-2011, 10:18

Nieprawidłowości usunięte zostały jeszcze w roku 2009 i 2010. Mimo to Komisja Europejska ukarała największy polski telekom karą w wysokości ponad 127 milionów euro za nadużywanie pozycji dominującej na rynku dostępu do internetu.

Komisja Europejska nałożyła wczoraj na Telekomunikację Polską S.A. grzywnę w wysokości 127.554.194 euro za nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do internetu, co stanowi naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych (art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu UE). Stwierdziła ona, że przez cztery lata TP SA konsekwentnie odmawiała lub utrudniała operatorom alternatywnym dostęp do swojej infrastruktury, podczas gdy - jako operator dominujący na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu - zobowiązana jest do zapewnienia swoim konkurentom odpłatnego do niej dostępu.

>> Czytaj także: UKE: 67 zamiast 804 mln zł dla Telekomunikacji Polskiej

- Komisja nie może pozwolić na to, aby praktyki antykonkurencyjne zagrażały rozwojowi internetu oraz gospodarki cyfrowej. Przypadek ten pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani nie dopuścić do tego, aby dominujący operator telekomunikacyjny systematycznie szkodził konkurentom, którzy w innym wypadku mogliby w znaczny sposób przyczynić się do zmian na rynku na korzyść konsumenta - powiedział Joaquín Almunia, wiceprzewodniczący Komisji.

Unijna egzekutywa podkreśliła w komunikacie, że w toku postępowania zebrała wiele dowodów potwierdzających celowe działania Telekomunikacji Polskiej ograniczające konkurencję. Utrzymuje ona, że w okresie od sierpnia 2005 do co najmniej października 2009 roku nasz narodowy telekom stosował praktyki uniemożliwiające lub utrudniające wejście konkurentom na rynek (jak oferowanie niekorzystnych warunków finansowych czy też opóźnianie realizacji wniosków).

Sonda
KE słusznie ukarała TP, skoro nieprawidłowości zostały usunięte?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Telekomunikacja Polska wyraziła zaskoczenie decyzją Komisji Europejskiej, co argumentuje faktem, że dobrowolnie usunęła wszelkie nieprawidłowości natychmiast po ich wykryciu, czyli najdalej w roku 2009. Decyzja KE nie bierze także pod uwagę faktu podpisania 22 października 2009 roku porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej ani poprawiającej się jakości współpracy z operatorami alternatywnymi.

Prezes TP SA - Maciej Witucki - miał rozmawiać z komisarzem Almunią i przekonywać go, że zamiast płacenia kary operator powinien zainwestować te środki w rozwój infrastruktury. Jak widać, nie był wystarczająco przekonujący. Ponieważ jednak decyzja Komisji nie jest prawomocna, Telekomunikacja Polska podejmie działania zmierzające do jej rewizji.

Inwestorzy z takiego obrotu sprawy nie byli zadowoleniu. Natychmiast po ogłoszeniu decyzji (czyli przed godziną 12) kurs akcji TP mocno spadł, kończąc dzień na poziomie o 2,31 proc. niższym niż poprzedni.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930