Każdy Fin ma prawo do szybkiego internetu

01-07-2010, 10:17

Nowa ustawa gwarantuje każdemu mieszkańcowi dostęp do szybkiego internetu. Ten bowiem już dawno w Finlandii przestał być uznawany za narzędzie służące rozrywce.

W połowie października zeszłego roku parlament Finlandii uchwalił ustawę, na mocy której zagwarantował każdemu obywatelowi dostęp do szybkiego internetu (gwarantowana prędkość to 1 Mbps). Nowe prawo początkowo miało wejść w życie z początkiem 2010 roku, ostatecznie jednak przepisy zaczęły obowiązywać dzisiaj.

>> Czytaj więcej: Szybki internet podstawowym prawem obywatela

Plany rządu w Helsinkach idą jednak znacznie dalej. Do 2015 roku każdy obywatel tego skandynawskiego państwa ma mieć zapewniony dostęp do internetu o prędkości aż 100 Mbps. Dzisiaj takie łącza należą do rzadkości, zbyt mało jest bowiem usług, które potrzebowałyby transferu na aż tak wysokim poziomie.

Takie podejście to jednak wyraz perspektywicznego myślenia. Telewizja HD przesyłana łączem internetowym czy też telewizja trójwymiarowa to technologie, które zrewolucjonizować mogą rynek mediów w najbliższym czasie. Producenci komputerów, dostawcy internetu oraz wszelkiego rodzaju oprogramowania (przede wszystkim systemów operacyjnych) dążą do tego, by "pecety" stały się ośrodkami życia. Już teraz trudno wyobrazić sobie wykonywanie pewnych czynności bez internetu.

BBC News informuje, że obecnie 96 procent Finów ma zapewniony dostęp do internetu, a jedynie 4 tysiące gospodarstw domowych wymaga podłączenia, by spełnione zostały wymogi ustawowe. Nowe prawo usankcjonowało stan faktyczny, otwierając drogę do kolejnych inwestycji, wyznaczając kierunek, w którym Finlandia powinna kroczyć.

>> Czytaj także: Finlandia: Dostęp do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi przestanie być przestępstwem?

Suvi Linden, fiński minister ds. komunikacji, powiedział w rozmowie z brytyjskim serwisem, że usługi internetowe nie są przeznaczone jedynie dla rozrywki. Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Oznacza to wymierne korzyści, przede wszystkim finansowe. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Finlandia jest krajem powierzchniowo większym od Polski, jednak zamieszkałym jedynie przez 5,3 mln osób. Trudne warunki geograficzne i klimatyczne sprawiają, że zapewnienie dostępu do globalnej sieci stało się warunkiem normalnego życia.


Następny artykuł » zamknij

GG.pl w Gadu-Gadu 10

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag internet szerokopasmowytag Finlandia
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy