Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kantory internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu

27-02-2012, 22:50

Rośnie liczba osób wymieniających walutę online, a wraz z nimi liczba kantorów internetowych. Ich spready dla franka szwajcarskiego wynoszą od 1 gr do 7 gr, podczas gdy w bankach jest to przeciętnie aż 21 gr - wynika z danych Expandera. W rezultacie kantory internetowe pozwalają obniżyć ratę kredytu nawet o 81 zł.

Według Expandera jeszcze cztery miesiące temu w wyszukiwarkach internetowych widoczne były zaledwie cztery kantory internetowe. Obecnie jest ich już przynajmniej kilkanaście. Ma to oczywiście pewne konsekwencje. Z jednej strony wzmaga konkurencję na tym rynku. To z kolei będzie przekładało się na coraz lepszy poziom świadczonych usług. Z drugiej strony powstaje ryzyko, że część z nich nie przyciągnie wystarczająco dużo klientów i upadnie.

Jarosław Sadowski, analityk Expandera, twierdzi, że perspektywy tego rynku są bardzo dobre. Przeważająca większość kredytobiorców zadłużonych w walutach nadal spłaca raty w tradycyjny sposób - korzystają z kursów bankowych. Z czasem ich podejście będzie się jednak zmieniać. Nieufność do nowych rozwiązań będzie bowiem przełamywana przez pozytywne opinie rodziny czy znajomych, którzy skorzystali z usług kantoru internetowego.

Podstawowym czynnikiem, który zachęca do rezygnacji z bankowych kursów, jest to, że w porównaniu z kantorowymi zwykle są bardzo niekorzystne. W kantorach internetowych różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna franków szwajcarskich wynosi od 1 gr do 7 gr. W bankach jest to przeciętnie aż 21 gr. W najgorszych spread przekracza nawet 30 gr.

W rezultacie, płacąc ratę na poziomie 500 CHF i korzystając z kantoru internetowego, można co miesiąc zaoszczędzić nawet 81 zł - w przypadku korzystania z banku o najwyższym spreadzie. Jeśli weźmiemy pod uwagę przeciętny bank, to będzie to od 37 zł do 53 zł w zależności od kantoru.

Czytaj też: Kolejny serwis do wymiany walut online

Dodatkowo procedura zmiany sposoby spłaty i dokonywania przewalutowań nie jest skomplikowana. Wystarczy podpisać w banku darmowy aneks do umowy kredytowej. Dzięki temu będziemy mogli kupować walutę w dowolnym miejscu. W kantorze internetowym może się to odbyć nawet w ciągu kilku minut. Większość z nich posiada bowiem rachunki w wielu bankach. Pieniądze są więc zwykle przekazywane błyskawicznymi i bezpłatnymi przelewami wewnątrz danego banku.

Wybierając kantor internetowy, warto jednak kierować się nie tylko poziomem kursów. Ważne jest również to, aby posiadał on konto w tym samym banku, w którym spłacamy kredyt. Dodatkowo przez pierwszym skorzystaniem z usług takiego kantoru warto poszukać opinii osób, które już z niego korzystały.