Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kalkulator Polskiego Ładu – kto zyska, a kto straci na zmianach?

02-06-2021, 09:47

Ile stracę na Polskim Ładzie? Czy opłaca mi się zmienić formę opodatkowania? Z takimi pytaniami przedsiębiorcy zwracają się do księgowych i doradców podatkowych. W odpowiedzi na nie inFakt przygotował kalkulator Polskiego Ładu. Z jego pomocą firmy szybko sprawdzą, jak zmieniłaby się ich sytuacja finansowa po wprowadzeniu zapowiadanych przez rząd zmian.

Zmiany przedstawione w założeniach Polskiego Ładu będą korzystne dla przedsiębiorców osiągających do ok. 6 tys. zł dochodu miesięcznie, a powyżej tego pułapu będą obciążały portfele. Zmieni się także poziom dochodu, od którego opłacalna stanie się zmiana formy opodatkowania na podatek liniowy. Obecnie jest to ok. 9 500 zł miesięcznie, natomiast po Polskim Ładzie będzie to około 16 tys. zł średniomiesięcznego dochodu.

Zmiany pokazujemy na przykładzie (pod poniższym kalkulatorem) trzech przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze.

Przykład 1: Copywriter

Prowadzi własną działalność, z której notuje średnio 6 tys. zł przychodów miesięcznie i ponosi średnio 1 tys. zł kosztów. Po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu zyska ponad 80 zł miesięcznie, a jego dochód netto zwiększy się z niecałych 3 250 zł do 3 330 zł miesięcznie. Stosunkowo niskie dochody sprawiają, że zarówno teraz jak i po zmianach podatek liniowy nie będzie dla niego korzystny.

Kalkulator działalności gospodarczej Polski Ład


Przykład 2: Przedsiębiorca z branży budowlanej

Właściciel małej firmy remontowo-budowlanej, który zatrudnia dwóch pracowników, ponosi koszty w całkowitej wysokości 10 tys. zł miesięcznie i osiąga przychody na poziomie 20 tys. zł miesięcznie. Przy tych założeniach obecnie bardziej korzystny jest dla niego wybór podatku liniowego, przy którym jego dochód netto wynosi niespełna 7 200 zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu korzystniejsze będzie dla niego przejście na zasady ogólne. Wtedy jego dochód netto wyniesie 7 029 zł, a w porównaniu do bieżącej sytuacji straci „tylko” około 150 zł miesięcznie. Gdyby natomiast zdecydował się pozostać przy podatku liniowym, straciłby 750 zł.

Kalkulator działalności gospodarczej Polski Ład

Kalkulator działalności gospodarczej Polski Ład

Przykład 3: Programista

Programista, który osiąga średnie przychody w wysokości 17 tys. zł miesięcznie i ponosi niewielkie koszty około tysiąca złotych. Korzystniejszy jest dla niego wybór podatku liniowego – zarówno teraz, jak i po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Obecnie jego dochód netto wynosi ponad 12 tys. zł, natomiast po zmianach będzie to 10 700 zł, a więc prawie o 1 300 zł mniej.

Kalkulator działalności gospodarczej Polski Ład

Autor: Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt


Źródło: InFakt